Áprilisban az államháztartás központi alrendszere 209,4 milliárd forintos hiányt hozott össze, ami az elmúlt évek egyik legnagyobb negyedik havi deficitje. Ennél nagyobb áprilisi hiány legutóbb 2014-ben előtte pedig 2005-ben volt.
Ezzel együtt idén az első négy hónapban összesen 1081,3 milliárd forintos hiánynál jár a központi alrendszer - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium az előzetes adatát. Ezen belül a központi költségvetés 1119,5 milliárd forint, az elkülönített állami pénzalapok 7,0 milliárd forint hiánnyal zártak, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 45,1 milliárd forintos többletet mutattak. Ez az 1081,3 milliárdos mínusz abszolút rekordnak számít, ennyire rosszul még sosem teljesített a költségvetés az április végével bezárólag. Mivel 2018-as pénzforgalmi hiánycél 1361 milliárd forint, négy hónap alatt kitermelte a költségvetés ennek a 80 százalékát.
Az NGM tájékoztatása szerint az első négyhavi egyenleg tekintetében elsősorban az uniós kifizetések és az egyes programok kiadásai voltak meghatározóak. Az idei uniós kifizetések elérték a 857,2 milliárd forintot, szemben a tavaly április végi 318,3 milliárd forinttal. Ezzel ellentétben mindössze 63,9 milliárd forintot utalt át eddig Brüsszel a nemzeti költségvetésbe. Folytatódtak azon fejlesztések (Modern Városok Program, Egészséges Budapest Program, kiemelt közúti projektek, valamint az Erzsébet-táborok modernizálása), melyekre forrást a hazai költségvetés biztosít. Azon túl, hogy tavasszal minden nyugdíjas és nyugdíjszerű ellátásban részesülő személynek egyszeri 10 ezer forintos Erzsébet-utalványt juttatott a kormány, márciusban téli rezsicsökkentésről is döntött, így minden háztartást 12 000 forintos rezsiszámla-jóváírás illet meg.
Ezeket az intézkedéseket
a költségvetés mozgástere tette lehetővé. A kormány gazdaságpolitikájának köszönhetően 2018. január-áprilisban az általános forgalmi adóból 136,4 milliárd forinttal, a személyi jövedelemadóból 82,3 milliárd forinttal több bevétel keletkezett, a biztosítottak által fizetett nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékok pedig 91,0 milliárd forinttal haladták meg az előző év azonos időszakának teljesülését.