A HVG szúrta ki a csütörtök este megjelent Magyar Közlönyben Nagy István rendeletét. Az agrráminiszter azt írja, hogy „Magyarországon, különösen az ország észak-keleti és középső területein még napjainkban is nagy jelentősége van a dohánytermesztésnek. Ez a több száz éves hagyományokkal rendelkező ágazat a nagy élőmunka-ráfordításának köszönhetően nehéz helyzetben lévő társadalmi rétegeknek kínál megélhetést. A termelés jelentős költségigénye és a jellemzően rosszabb termőhelyi adottságok miatt a dohánytermesztés támogatás nélkül nem folytatható.
Az Európai Unió Közös Agrárpolitikája (KAP) más fontos ágazatokkal ellentétben a dohánytermesztéshez nem biztosít közvetlen forrásokat, azokat csak és kizárólag átmeneti nemzeti támogatás, illetve csekély összegű támogatás formájában lehetséges nyújtani. Az átmeneti nemzeti támogatásokat olyan korábbi dohánytermelők részére lehet adni, akik továbbra is dohánytermelést folytatnak, vagy hasonló árbevételt és élőmunka-ráfordítást biztosító mezőgazdasági, vidékfejlesztési tevékenységet végeznek mezőgazdasági területük folyamatos hasznosítása mellett.
Az ágazat fennmaradását, a területek művelésből való kivonásának megelőzését 2015-2021 között is a dohány szerkezetátalakítási nemzeti program, 2010-2014 között pedig ennek elődje biztosította. A 2022–2024 között egymás után jelentkező globális krízisek hatására bevezetett megengedőbb uniós nemzeti támogatási szabályokkal élve, a szerkezetátalakítási programot ideiglenesen célzottabb nemzeti támogatások váltották fel.
Az Európai Bizottság ezen kedvezőbb ideiglenes szabályok alkalmazását 2025-től kezdődően már nem tette lehetővé, így az érintett dohánytermelők támogatásának fenntartása a jelenlegi KAP ciklus végéig, vagyis 2027-ig csak a szerkezetátalakítási program keretei között lehetséges. Mindezek alapján a szerkezetátalakítási programot a Magyarország KAP Stratégiai Tervében foglaltak és a gyakorlati tapasztalatok alapján, jelentős egyszerűsítések mellett 2025-ben újraindítjuk.
Amennyiben a szerkezetátalakítási programban részt vevő dohánytermelők a mezőgazdasági területük hasznosítását továbbra is dohánytermeléssel kívánják megoldani, akkor az átmeneti nemzeti támogatáson felül hektáronként csekély összegű támogatás igénybevételére is jogosultak lesznek.”