Ahogy arról lapunk is beszámolt, a Központi Statisztikai Hival közlése szerint a magyar gazdaság a második negyedévben előző év azonos időszakához képest 2,3 százalékkal zsugorodott, ezzel 2020 vége óta nem látott mélypontot ért el. És negyedéves viszonylatban sem rózsásabb a kép, hiszen a 0,3 százalékos csökkenés azt jelenti, hogy
- egyrészt a várt minimális növekedés helyett, benne ragadt az ország a technikai recesszióban,
- másrészt amióta mérik az adatokat, soha nem volt még olyan, hogy egymás után négy negyedéven keresztül csökkenjen a gazdasági teljesítmény.
Három negyedév már volt, még a 2008-2009-es gazdasági világválság idején, de akkor a soron következő negyedik negyedévben egy stagnálás adott reményt a lassú kilábalásra. Most azonban ilyenről nincs szó, gyakorlatilag a teljes hazai elemzői társadalmat meglepte, mennyire mélyre került Magyarország, miközben a Pénzügyminisztérium a második féléves gyors feltámadást emelte ki közleményében, valamint azt, hogy a magyar gazdaság teljesítményével szemben Európa bajban van.
Nos, az Európai Unió statisztikai hivatala is pár órával a hazai közlés után közzétette a tagállamok teljesítményét. Igaz, ez még nem teljeskörű adatsor, hiszen néhány ország GDP-jéről még nincs információ, az már jól látszik:
nem Európa, sokkal inkább Magyarország van bajban és rendkívül kellemetlen helyzetben.
Nem sok olyat látni, mint Magyarországon
A negyedéves bázison regisztrált 0,3 százalékos zsugorodás önmagában nem tűnik túlzottan kirívó adatnak, hiszen a 25 adattal rendelkező tagállam között 9-nél történt teljesítménycsökkenés. A magyarral megegyező visszaesést mértek:
- Észtországban,
- Olaszországban
- és Hollandiában is.
A ciprusi és az osztrák GDP 0,4-0,4 százalékkal esett, a lett 0,6-tal, a svéd 1,5 százalékkal, a lengyelek pedig egy brutális, 3,7 százalékos GDP-csökkenést regisztráltak három hónap leforgása alatt. Ezen a ponton előhúzhatnánk a kormányzati univerzális magyarázatot, miszerint ott is "háború zajlik a szomszédban". Csakhogy a háború sújtotta Ukrajnával szintén szomszédos Romániában 0,9, Szlovákiában pedig 0,4 százalékkal nőtt negyedéves alapon a gazdaság. Ám ebből a szempontból nem ezen országok nyújtották a legjobb teljesítményt. A dobogón
- Írország áll 3,3 százalékos megugrással,
- a litván gazdaság 2,8,
- a szlovén pedig 1,4 százalékkal bővült. (És csak a negyedik helyre fért most fel Románia, mely az elmúlt években rendre az élvonalban foglal helyet a gazdasági teljesítmény alapján).
Az egyébként, hogy a magyar gazdaság immár negyedik negyedéve zsugorodik, kirívó dolog egész Európában. Ugyanilyen helyzetben csupán egyetlen ország van, Észtország, ahol 2022 harmadik negyedévében 1,1 százalékkal csökkent a teljesítmény, ezt egy 1 százalékos, egy 0,6 százalékos, majd most egy 0,3 százalékos mínusz követte.
Éves bázison még csúnyább a kép
A 2022 második negyedévéhez képest mért 2,3 százalékos GDP-csökkenéssel még hátrébb került Magyarország a rangsorban, ez ugyanis a harmadik legrosszabb adat jelenleg. Ennél rosszabb teljesítményt csak
- Svédországban mértek, 2,4 százalékos zsugorodást,
- és Észtországban, ahol 3 százalékkal csökkent a GDP.
Ezzel az adattal egyébként a régiónkból is lényegében csak egy kicsit lógunk ki, hiszen bár
- a lengyel gazdaság is zsugorodott, igaz, jóval kisebb mértékben a magyarnál, 1,3 százalékkal,
- a cseh pedig 0,6 százalékkal esett vissza, ugyanakkor
- a szlovák GDP 1,3 százalékkal nőtt,
- a román pedig 2,7-tel, amivel a ranglista második helyére kerültek keleti szomszédaink.
Az élen ebből a szempontból is Írország áll, ami épp csak meg tudta előzni a román gazdaságot a maga 2,8 százalékos növekedésével.
(Székely Sarolta szerzői oldala itt érhető el.)