3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Telefonos utasítás, megrendelt hírek – így működik a Magyar Távirati Iroda.

A közmédia részeként működő állami hírügynökség, a Magyar Távirati Iroda (MTI) híreit politikai szempontok alapján manipulálják, és időnként a kormányfő közvetlen környezetéből mondják meg, minek és hogyan kell megjelennie a hírek között – ez derül ki a Direkt36 legújabb cikkéből, amely kiszivárgott belső dokumentumokon alapszik.

A Direkt36 tényfeltáró újságíró központ birtokába került egy kiterjedt dokumentumgyűjtemény, amely az MTI belső levelezésének darabjait és megjelenés előtt letiltott híreit tartalmazza az elmúlt évekből. A dokumentumok bizonyítják, hogy a kormány kommunikációs emberei időnként közvetlenül adnak utasítást arra, hogy mi jelenjen meg az MTI-ben.

Ezt bizonyítja például Havasi Bertalannak, Orbán Viktor sajtófőnökének egy 2019-es emailje is, amelyet az MTI-t is igazgató közmédiás vezetőnek, Németh Zsoltnak küldött. „Szia, ebből tudnátok írni egy hírt, forrásként rám hivatkozva? Köszi!” – írta Havasi. Arról kellett kiadni egy hírt, hogy Orbán Viktornak levélben köszönetet mondott egy európai zsidó ernyőszervezetet vezető rabbi. Később Havasi azt is elküldte, hogy mi legyen a pontos cím és bevezető. Az MTI szerkesztősége engedelmeskedett, és szó szerint követte az utasítást.

Leküldött emailes megrendelések. (Fotó: depositphotos)
Leküldött emailes megrendelések. (Fotó: depositphotos)

A Direkt36-nak nyilatkozó, az MTI belső működését ismerő források szerint gyakori, hogy a minisztériumok sajtósai telefonon utasítják a tudósítókat arra, hogyan írjanak meg egy anyagot.

Egy másik kiszivárgott email is azt igazolja, mennyire magától értetődően szólnak bele a tartalomba felülről. Egy 2021-es emailből kiderül, hogy a Pénzügyminisztérium érdeklődött az MTI-nél, Varga Mihály miniszter Indexen megjelent interjúját tervezik-e szemlézni. Az illetékes MTI-s vezető szerkesztő erre azt válaszolta, hogy „még nem jött rá megrendelés, forduljanak a ktk-hoz” – ami azt jelentette, hogy a Kormányzati Tájékoztatási Központ dönthet arról, megrendeli-e a témát a hírügynökségtől.

A kiszivárgott iratokból az is kiderül, hogy a kormányzati szervek közleményeinek címét és bevezetőjét szigorúan tilos megváltoztatni, sőt, ez a szabály érvényes Mészáros Lőrinc tőzsdei érdekeltségének, az Opus Globalnak a közleményeire is. Egy másik dokumentum azt mutatja, hogy az Orbán Viktor programjairól szóló tudósításokat aprólékosan, előre megtervezik, kitalálják, mit kell kérdezni és Orbán válaszáról hogyan kell tudósítani.

A Direkt36 birtokába jutott több olyan belső levél is, amely bizonyítja, a sajtónyilvános események listáját tartalmazó Agenda nevű gyűjteményből évek óta szándékosan kihagyják a kormánypárti politikusok programjait, hogy a nem baráti médiumok ne tudjanak tudósítót küldeni az eseményekre. Ez azért lényeges, mert a legtöbb sajtóorgánum évtizedek óta e gyűjtemény alapján dolgozik és dönti el, milyen eseményre szükséges tudósítót küldenie.

Az állami hírügynökség munkája közszolgálat. Az általa kiadott hírekből dolgoznak a tévéhíradók, átveszik őket a vidéki lapok és ezeket alapul véve mondanak híreket a rádióadók. 2015-ben az MTI elvesztette az önállóságát, amikor betagolták a közmédiába. Ma a köztévé egyes csatornájának egyik részlegeként működik, munkatársai a 2022-ben már 130 milliárd forint közpénzből gazdálkodó MTVA alkalmazottai. A közmédiának a magyarok pontos és sokoldalú tájékozódását kellene szolgálnia, és a médiatörvény szerint függetlensége „a demokratikus társadalmi rend megfelelő működésének elengedhetetlenül szükséges feltétele”.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!