Elkezdődhet a Lelle Hotel felújítása, ugyanis a tulajdonos Rebamey Holding Kft. által kiírt közbeszerzés sikeres volt: 1,7 milliárd forintos ajánlattal a Caraman Real Estate Kft. varázsolhatja újjá a jelenleg egycsillagos szállodaként működő hotelt - derül ki az európai közbeszerzési értesítőből. De most nem is ezek a cégek és a beruházás a fontos, hanem az, hogy a Lelle Hotel felújítására is a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) által kiírt Kisfaludy-pályázatból lett meg a szükséges forrás, ennek azonban semmilyen nyilvános, hivatalos nyoma nincs.
A Rebamey Holding Kft. sikeresen pályázott a Kisfaludy Turisztikai Fejlesztési Program keretében meghirdetett, a „ Kisfaludy Szálláshelyfejlesztési Konstrukció – szállodafejlesztés – Balaton kiemelt turisztikai fejlesztési térségben” tárgyú kiíráson. A TFC-1-1-2-2018-2018-00018 azonosító számú pályázatával 1 486 892 793 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el, mellyel a szálloda fejlesztését valósítja meg
- olvasható a lellehotel.hu oldalon.
Majd még néhány részletet lehet megtudni:
- Projekt megnevezése: Lelle Hotel fejlesztése
- A projekt összköltsége: 2 124 132 562 millió forint.
- Támogatás összege: 1 486 892 793 millió forint
- Kivitelezés ideje: 2020.01.01.-2021.11.30.
- Kedvezményezett: Rebamey Holding Kft.
Már lapunk is sokszort írt a Kisfaludy-pályázatokról és ezúttal is átnéztük az MTÜ által a Kisfaludy program oldalán nyilvánosságra hozott nyertesek listáját, de a Lelle Hotelnek, Rebamey Holdingnak és főleg az 1,4 milliárd forint vissza nem térítendő állami támogatásnak semmi nyoma.
Az biztos, hogy a szállodafejlesztés a Balaton kiemelt turisztikai fejlesztési térségben című felhívásra 2018. február 1. és 2018. március 14. közötti időszakban lehetett pályázni. A keretösszeg pedig 4,3 milliárd forint volt és maximum 1,5 milliárd forintot lehetett nyerni egy beruházásra. Vagyis a Rebamey Holding gyakorlatilag az elnyerhető maximális támogatást kapta. Egy több pályázat ömlesztett nyerteseinek listáján azonban csak ezek a győztesek szerepelnek a vonatkozó TFC-1-1-2-2018 kódszámmal:
- Beach Hotel felújítása Siófokon 214 millió forint
- FÜRDŐ HOTEL fejlesztése Zalakaroson 103 millió forint
- Komplex szálláshelyfejlesztés a Hotel Rosengartenben 29 millió forint
- A Hotel Silverine ****superior fejlesztése Balatonfüreden 137 millió forint
- A hévízi Aquamarin szálloda felújítása 381 millió forint
- A balatonszemesi Hotel OTP átalakítása és felújítása 536 millió forint
- Hotel Azúr Prémium 5* Szálloda fejlesztése 470 millió forint
- Kombinált fejlesztés a Villa Medici Hotelben 38,5 millió forint
- A zalacsányi Batthyány Kúria és Kastélyszálló**** fejlesztése 101 millió forint
- A Két Korona Konferencia és Wellness Hotel fejlesztése Balatonszárszón 223,5 millió forint
- Szálláshelyfejlesztés a Kolping Hotel**** Spa & Family Resortban 304 millió forint
Ezek összértéke mintegy 2,5 milliárd forint. A Rebamey Holding most felfedezett 1,5 milliárd forintjával kiegészítve már 4 milliárd forintra ugrik fel a keretösszeg, ami még mindig nem merül ki teljesen, hiszen maradt a 4,3 milliárd forintból mintegy 300 millió forint, amiről nem tudni semmit.
Mi ez a Rebamey Holding, amely valamiért a legtöbb vissza nem térítendő állami támogatást kapta? Annyit tudni róla, hogy gyakorlatilag létezése óta mindig veszteséges volt és évről évre egyre nagyobb lett a vesztesége: 2018-ban például már 145 millió forint. Tavalyi beszámolójuk még nem ismert.
A tulajdonos sem ismert név: Bertalan Anna, aki 2012-ben vette meg a céget egy amerikai társaságtól. Most nagy tervei vannak a Lelle Hotellel:
A projekt helyszíne 8638 Balatonlelle, Honvéd utca 24. szám alatti ingatlan (hrsz: 3145/2), mely jelenleg egy 7 emeletes, 150 szobás működő egycsillagos szállodának ad helyet (Hotel Lelle*). A fejlesztés célja az épület külső-belső megújítása 10 747,14 m2 nettó hasznos alapterületen, mely eredményeként 150 szobás 3*-os HotelStars besorolású kereskedelmi szálláshely kerül kialakításra (Lelle Hotel***)
- szól a beruházás ismertetése. Eddig nem ment valami jól az egycsillagos hotel: csak a nyári szezonban tartott nyitva 90 napot, és a vendégéjszaka-szám 2017-ben 960 volt, 20 százalékos kihasználtság mellett. Azt ígérik a fejlesztők, hogy a 3 csillagos szálloda egész évben nyitva lesz, ahol a vendégek átlagosan 3-6 napot fognak maradni.
A jelek szerint bőven lesz dolga a kivitelező Caraman Real Estate Kft.-nek, amely legutóbbi, 2018-as beszámolója szerint szintén veszteséges: 136 millió mínuszt kellett elkönyvelnie Köő Linda tulajdonosnak. Ez a lellei projekt és az 1,7 milliárd forint vélhetőleg a legnagyobb bevétele lesz a cégnek.
Tehát ebben a lellei szállodafejlesztés esetében is arról van szó, hogy a 2,1 milliárd forintos költség mintegy 70 százaléka közpénz, vissza nem térítendő állami támogatás. Számtalan ilyen beruházás fut jelenleg és a jövőben is a Balaton körül és szerte az országban. Korábban sem volt egyszerű megtudni, hogy a pontosan ki, hogyan és mire nyert el az MTÜ-től támogatást. Ezek lényegéről itt írtunk.