A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője óva intette a világ országait attól, hogy túl nagy mértékben támaszkodjanak a monetáris politikára egy újabb gazdasági válság kezelésében, és arra szólította fel a kormányokat, hogy fiskális és strukturális reformok segítségével erősítsék a gazdaságok sokktűrő képességét.
Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap, az IMF vezérigazgatója sajtóértekezletet tart a Világgazdasági Fórum 49. davosi találkozón (Fotó: MTI/EPA-KEYSTONE/Laurent Gillieron) |
Christine Lagarde csütörtökön a davosi Világgazdasági Fórumon tartott felszólalásában üdvözölte a Federal Reserve azon hozzáállását, hogy a friss gazdasági adatoktól teszi függővé a jövőbeni kamatemeléseket a gazdasági kilátásokat beárnyékoló kereskedelmi feszültségek felerősödésének közepette. Hozzátette, hogy a Fed azon néhány központi bank közé tartozik, amelynek van egy kis politikai mozgástere a gazdaságélénkítő intézkedések bővítésére.
A jegybankok nélkül
A valutaalap főigazgatója szerint "nagyon jó lenne, ha a gazdaságoknak nem kellene újra a jegybankokra támaszkodniuk, hogy szembe tudjanak nézni a következő sokkal". Úgy fogalmazott, hogy a politikusoknak helyesen kell cselekedniük, amikor a költségvetési politikáról és a reformok végrehajtásáról van szó.
A fokozódó kereskedelmi feszültségek és a világgazdasági növekedés lassulása miatti aggodalmak megrázták a pénzpiacokat, és arra kényszerítettek nagy jegybankokat, hogy függesszék fel laza monetáris politikájuk normalizálását. Jerome Powell, a Fed elnöke nemrégiben jelezte, hogy a kamatemelések lassítása mellett áll ki, és a következő döntés nagyban fog függeni a legfrissebb gazdasági adatoktól.
A legnagyobb kockázatok
Christine Lagarde megismételte, hogy a világgazdaság előtt álló legnagyobb kihívást az amerikai-kínai kereskedelmi feszültségek fokozódása jelenti, a kereskedelmi háború, amely felgyorsíthatja a kínai gazdaság növekedésének lassulását. Ha pedig ez bekövetkezne, komoly problémát okozna.
Rontottak a számokon
Az IMF a davosi tanácskozás kezdetéhez időzített előrejelzésében rontotta a világgazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzését. A valutaalap 0,2 százalékponttal 3,5 százalékra csökkentette a 2019-es és 0,1 százalékponttal 3,6 százalékra a 2020-as globális GDP-növekedési előrejelzését.
A davosi fórumon elhangzott még:
Jack Ma Davosban megerősítette, hogy szeptemberben lelép >>>>
Az Édenkert nincs többé - drámai beszédet mondott David Attenborough Davosban >>>
Káncz Csaba jegyzete: A davosi Világgazdasági Fórum és a globális politikai elit csődje >>>>