4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Találtunk egy újabb statisztikát, amelyben a hazai teljesítményt biztosan nem tesszük majd ki az ablakba.

Azt, hogy egy ország mennyire élhető nemcsak a leggazdagabbak, hanem a legszegényebbek és a kiszolgáltatottak számára is, jól mutatja a szociális kiadásokra fordított összeg. Nyilvánvaló, hogy a direkt költések összehasonlítása nem lenne fair a kisebb államokkal szemben, azonban a GDP-arányos ráfordítás – azaz annak vizsgálata, hogy a bruttó hazai termék mekkora hányadát költötték egyes országok a szociális háló fenntartására –  jól mutatja, hogy mennyire tartják fontosnak mindazt.

Kis pénz, kis szociális háló. Fotó: Depositphotos
Kis pénz, kis szociális háló. Fotó: Depositphotos

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatainak segítségével megnéztük, hogy mégis hogyan teljesít Magyarország ezen a téren. Az OECD definíciója szerint a szociális költések magukba foglalják egyebek mellett a pénzbeli juttatásokat (például segélyek, nyugdíjak), a természetbeni áru- és szolgáltatásnyújtást, valamint a szociális adókedvezményeket is (Magyarországon például a 30 év alatti anyák szja-kedvezménye is ilyen). Végül a szociális juttatások akkor minősülnek állami juttatásnak, ha az államháztartás (azaz a központi, állami és helyi önkormányzatok, beleértve a társadalombiztosítási alapokat is) ellenőrzi a vonatkozó pénzáramlásokat. Minden olyan szociális juttatás, amelyet nem az államháztartás biztosít, magánjuttatásnak minősül.

A nemzetközi mezőny

Cikkünk írásakor (január 2-án, kedden - a szerk.) a legfrissebb, 2022-es adatok 26 OECD-tagországból, köztünk hazánkból is rendelkezésre álltak, így grafikonunkon elsőként ezt a nemzetközi összehasonlítást mutatjuk be:

Magyarország 17,2 százalékával a nemzetközi mezőny hátsó felében helyezkedik el, összesen négy országot megelőzve. Ha a részmutatókat figyeljük, a legfrissebb hazai adatok szerint ezen költés oroszlánrészét, több mint 7 százalékpontot a nyugdíjasokra fordított összeg tette ki – igazán alacsonynak a munkanélkülieknek nyújtott támogatás tűnik: ez 2019-ben mindössze a GDP 0,3 százalékának megfelelő összeg volt az OECD számaihoz képest.

Más szelek fújnak

A 2022-es eredménynél azonban sokkal érdekesebb az, ha azt vesszük jobban szemügyre, hogyan változtak az ilyen irányú költések azóta, hogy 2010-ben ismét hatalomra került az Orbán-kormány.

Ahogy az grafikonunkon is látszik, Magyarország egyértelműen szembemegy a nemzetközi tendenciával, hiszen Orbán Viktorék a régióban egyedüliként, valamint az OECD-átlaggal is szemben haladva folyamatosan csökkentették a szociális háló fenntartására fordított összeget. A 2019-ig elérhető adatok alapján ez minden részindexben is megjelent: a legrosszabbul a munkanélküliek támogatására fordított hányad járt, ez ugyanis 0,78 százalékról feleződött mindössze 0,3 százalékra az évek folyamán.

Nem prioritás, pedig…

Önmagában az nem meglepő, hogy a kormány aránytalanul keveset költ a munkanélküliek támogatására, és a Magyarországon mindössze 90 napig járó álláskeresési járadék is kiugróan rövid ideig elérhető, hiszen az a bizonyos „munkaalapú társadalom” a miniszterelnöki retorika állandó csodaszava.

Ugyanakkor azon nem ártana elgondolkozni, hogy hosszabb távon mennyire kifizetendő a gyengécske szociális háló fenntartása, hiszen a lista végén kullogó (egyébként Magyarországnál többségében gazdagabb) országokban például a születésszám is veszélyesen csökkent – elég csak arra gondolni, hogy Svájcban 1,39 született gyerek jutott egy nőre, amely 20 éves mélypont, míg Dél-Koreában a 0,78-as, rekordmély születési ráta miatt pánikolnak. Az elég csúnya, felsejlő összefüggés mentén Orbán Viktorék is elgondolkodhatnak: biztosan ez-e a jó irány?

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!