Megjelent a Magyar Közlönyben a rendelet a koronavírus-járvány miatt bevezetett szigorításokról, amelyeket Orbán Viktor miniszterelnök kedd kora este jelentett be. A legfontosabb, hogy Magyarország egész területén november 4-én életbe lépett a veszélyhelyzet. A kormány a koronavírus világjárvány következményeinek elhárításáért felelős kormánytagként a miniszterelnököt jelölte ki. Őt feladatai ellátásában az Operatív törzs segíti, a rendkívüli intézkedésekről pedig külön kormányrendeletek rendelkeznek majd.
Néhány részlet még kiderült, ami eddig nem volt ismert. Például az éjszakai kijárási korlátozásról szóló rendelkezések csütörtök 0 órakor lépnek életbe, a többi szabály már szerdától hatályos. A lényeg, hogy éjfél és reggel 5 óra között mindenki köteles a lakóhelyén, a tartózkodási helyén vagy a szálláshelyén tartózkodni. Kivéve a következő eseteket:
- munkavégzés céljából
- a munkavégzés helyére történő közlekedés céljából
- a munkavégzés helyéről a lakóhelyre, a tartózkodási helyre, illetve a szálláshelyre történő közlekedés céljából
- egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet esetén, valamint életvédelmi céllal éjfél és reggel 5 óra között megengedett a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely elhagyása, illetve a közterületen történő tartózkodás.
Kiderült az is, hogy a szórakozóhelyek bezárása mit jelent: a vendéglátóhelyek 11 óráig nyitva tarthatnak, csak a „zeneszolgáltatást főszolgáltatásként” nyújtó helyek nem nyithatnak ki, kivéve azokat, ahol a részvételhez előre megváltott ülőhellyel kell rendelkezni. Tehát például egy kocsma nem számít szórakozóhelynek.
A kulturális rendezvényeken, mozikban, színházakban és sporteseményeken lehetnek ugyan nézők, de
- csak minden harmadik ülőhelyet foglalhatják el, két néző között két ülőhelyet üresen kell hagyni és a közvetlenül egymás mögötti ülőhelyeket nem foglalhatják el
- a rendezvény büféjében és előterében is tartani kell a védőtávolságot
A szabályok betartását a rendőrség ellenőrzi, és figyelmeztethet, 100 ezertől 1 millió forintig terjedő bírságot szabhat ki, a helyiséget legalább egy napra, legfeljebb egy évre ideiglenesen bezárathatja, míg sportrendezvények esetében legalább egy, legfeljebb tíz alkalomra zártkapus rendezést írhat elő büntetésként.
Mint azt Orbán Viktor is bejelentette: Budapesten és a megyei jogú városokban a tömegközlekedési vállalatoknak járatsűrítési tervet kell készíteni a munkanapokon reggel 7 óra és délelőtt 9 óra közötti, valamint délután 15 óra és este 19 óra közötti időszakokra. A határidő november 5. Ismét ingyenes lesz a parkolás is.