4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tudomány, a kutatás és az innováció területén bővülhetnek a magyar-japán kapcsolatok.

Erősíteni kell az európai uniós gazdasági növekedés motorjának számító visegrádi országok (V4) és Japán közti együttműködést, az a V4-ek stabilitását és súlyát is növelheti - jelentette ki Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtökön Pozsonyban, a visegrádi országok (Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország) és Japán miniszterelnökeinek találkozóján.

A pozsonyi találkozó (forrás: Varga Mihály közösségi oldala)
A pozsonyi találkozó (forrás: Varga Mihály közösségi oldala)

Kifejtette: a visegrádi országok és Japán közti együttműködés erősítésével a világ két fejlett és gyorsan növekvő régiója között erősödik az összeköttetés, ez pedig növelheti Közép- és Kelet-Európa országainak gazdasági stabilitását és szerepét az Európai Unióban.

A pozsonyi találkozón elsődlegesen a gazdasági együttműködés bővítésének módjai, azon belül a kutatás és az innováció nyújtotta lehetőségek kerültek terítékre. Szó esett az Európai Unió jövőjével kapcsolatos kérdésekről, a migrációról, az európai parlamenti választásokról, valamint egyes globális kihívásokra adható válaszokról is.

Varga Mihály a találkozó után a magyar közmédiának nyilatkozva rámutatott: Magyarország és a visegrádi országok gazdasági növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot, s Japánnak mindegyikükkel jelentős gazdasági kapcsolatai vannak. A távol-keleti országnak több mint 160 vállalata működik Magyarországon, és ezzel a legfontosabb ázsiai befektetőnek számít. Kiemelte: az együttműködés erősítése új irányokba is bővülhet, leginkább a tudomány, a kutatás és az innováció területén. A miniszter méltatta és fontos eredménynek nevezte az EU és Japán között megszületett stratégiai partnerségi megállapodást, valamint a szabadkereskedelmi megállapodást is, és az utóbbit mindkét fél számára előnyösnek minősítette.

Varga Mihály elmondta: a találkozón szó volt több, az Európai Uniót érintő kihívásról, ezen belül a közelgő európai parlamenti választásokról, amelyet mindannyian nagyon fontosnak tartanak, valamint a migrációról, amelyre mindannyian a külső határok teljes védelmét látják megoldásnak, illetve a Brexitről is, ahol azt tartják a legfontosabbnak, hogy sikerüljön elkerülni az Egyesült Királyság megállapodás nélküli kilépését.

Peter Pellegrini szlovák kormányfő, a találkozó házigazdája a résztvevők közös sajtótájékoztatóján azt mondta: a visegrádi országok az EU leggyorsabban növekvő régiójának számítanak, stabil, tiszteletet élvező országok, és kapcsolataik is átlagon felüliek, amit a japán miniszterelnök mostani látogatása is bizonyít.

Andrej Babis cseh miniszterelnök megemlítette: a találkozón megmutatták a japán kormányfőnek, hogy a V4 egy egyértelmű nézeteket valló, erős blokk, amely erős nyomásgyakorlásra is képes, az EU-ban pedig példaértékű lehet gazdasági eredményei, alacsony munkanélküliségi adatai és biztonsága alapján.

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök sikeresnek minősítette a pozsonyi találkozót, és különösen pozitív folyamatkánt értékelte a v4-ek és Japán gazdasági kapcsolatainak dinamikus fejlődését.

Abe Sindzó japán miniszterelnök rámutatott: Japán szeretné erősíteni gazdasági kapcsolatait a V4-es országokkal, melyeknek az unión belüli szerepe stabil gazdasági növekedésüknek köszönhetően erősödik.

A V4-ekben rejlő potenciálról beszélt a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Ipari Tagozatának rendezvényén Boros Imre közgazdász csütörtök este. Boros - akiről a Direkt36 írta meg, hogy az orosz IIB bank budapesti központjában kap feladatot - szerint igazából 2010-től éledt fel az együttműködés. Szerinte a V4-eket úgy emlegetik ma már, mint régen a "magyarok nyilait", amelytől joggal tarthattak az ellenfelek. A költségvetés lesz a következő nagy vitatéma az unióban Brüsszel és a közép-európai térség között, mert az unió alapvető működését érintő tételeknél - kohéziós politika, agrártámogatások - a kiadások megkurtítására készül az uniós bürokrácia. A mai pozsonyi találkozóról úgy vélekedett, hogy a visegrádi országok keresik az együttműködési lehetőségeket a Brüsszelen kívüli világban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!