A visegrádi országok gazdasági szerepét méltatva emlékeztetett, hogy az elmúlt években ebben a térségben a munkanélküliség csökkent, rugalmasság jellemzi a gazdaságpolitika, a monetáris politika, valamint a társadalompolitika területét is. Az Európai Unió dél-európai tagállamai (az úgynevezett ClubMed országok) ugyanakkor pont az ellenkező pályát futották be - jegyezte meg.
Szavai szerint mindezt figyelembe véve is komoly kihívások állnak a visegrádi országok előtt: megoldást kell találni a demográfiai kihívásokra, a magas hozzáadott értékű termelésre kell ösztönözni a vállalatokat, és a felsőfokú oktatást is fel kell zárkóztatni a nyugati színvonalhoz.
A további fejlődéshez pedig elengedhetetlen az észak-déli kereskedelmi integráció megteremtése - mutatott rá Matolcsy György.
A jegybankelnök mondandójához csak két ábrát mellékelünk, amelyik az egyes EU-tagállamok részesedését mutatja az EU összetermeléséből tavaly és tavalyelőtt, melyek megmutatjál, hogy a legnagyobb 7 állam adja az Unió összes gazdasági termelésének közel négyötödét, míg a V4 részesedése 0,2 százalékkal 5,7 százalékra nőtt egy év alatt:
És itt a 2017-es, hogy lássuk, egy év alatt milyen dinamikusan nőtt a V4-országok részesdése.
Mint láthatjuk, a V4 részesedése 5,7 százalékra nőtt a korábbi 5,5 százalékról.