5p

Ahogy számítani lehetett: nem nyúltak az alapkamathoz az MNB e havi kamatdöntő ülésén.

A monetáris tanács nem változtatott az alapkamat 0,90 százalékos szintjén, és a kamatfolyosót is változatlanul hagyta. A jegybanki alapkamat 2016. május 25. óta 0,90 százalékon áll.

A döntés nem okozott most sem meglepetést, megfelelt az elemzői várakozásoknak.

 

"A döntés megfelel a piaci várakozásoknak” – kommentálta a Magyar Nemzeti Bank döntését Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.

Hozzátette: „A nemzetközi piaci hangulatra nagy hatással lévő jegybankok, így az amerikai Fed már a lazább monetáris feltételek irányába mozdult el, és az Európai Központi Banktól is hasonló lépés várható. A Fed és az EKB lépései pedig nagyobb mozgásteret adnak a magyar jegybank számára, hogy kivárjon a következő lépésével”.

Mennyire vészes a forintgyengülés?

A szakember azt is elmondta, hogy a forint az utóbbi napokban gyengült, az euró árfolyama elérte a 330 forintos szintet. „Ez a forintgyengülés azonban nem befolyásolja olyan mértékben az inflációs pályát, hogy a jegybanknak azonnal reagálnia kellene rá. A forintgyengülésben elsősorban a változékony nemzetközi hangulat játszotta a főszerepet. Többek között az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború, a brexit miatti bizonytalanság, az olasz kormányválság miatt kockázatkerülés lett úrrá a nemzetközi piacokon, ilyenkor pedig a feltörekvő piaci devizák gyengülni szoktak. Ez történt most a forinttal is” – fogalmazott Németh Dávid.

4-5 forinttal több

A szakember szerint, ha nem lesz tartósan rossz a nemzetközi hangulat, akkor rövid távon, azaz a következő 1-2 hétben az euró árfolyama várhatóan 330 forint alatt marad, bár a kereskedés során a befektetési hangulattól függően érintheti a 330 forintos szintet.

A mostani kilátások alapján hosszabb távon viszont a forint mérsékelten, de trendszerűen gyengülhet. Ez éves szinten 4-5 forintos euródrágulást jelentene. Az idei évben a 318-328 forintos sávban mozoghat az euró, jövőre pedig már a 322-332 forintos intervallum a valószínű. Tehát a 330 forint feletti szintek is előfordulhatnak. 2021-ben pedig már a 326-336 forintos tartományra van kilátás.

Németh Dávid kiemelte: „Ez azonban csak egy, a jelenlegi helyzet alapján várható forgatókönyv, egy-egy komolyabb sokkhatás könnyen felülírhatja. A devizapiacon pedig a turbulenciák jelentős kilengést okozhatnak.”

Jövőre se várható szigorítás

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője közölte: az MNB alapesetben negyedévente az új inflációs jelentéssel egy időben dönt a likviditásbővítő deviaswap állományok tervezett méretéről. Mivel a kamatfolyosó jelenleg igencsak aszimmetrikus, az alapkamat emelésére csak akkor számítanak, amikor a kamatfolyosó szimmetrikus lesz az alapkamat körül, amire feltehetően a jövőre még nem kerül sor. 

A vezető jegybankok várható lazításai miatt, valamint a jövő év második felében a 3 százalékos inflációs céltól elmaradó infláció miatt jövőre nem várnak szigorítást a Takarékbankál, így legközelebb 2021-be folytatódhatnak a normalizációs lépések, az alapkamat emelésére pedig 2021 negyedik negyedéve előtt nem számítanak. A hazai gazdaságot jellemző szignifikáns megtakarítási többlet, a következő években az uniós forráslehívások következtében feltehetően jelentős többletbe kerülő költségvetési pénzforgalmi egyenleg, és így várhatóan negatív nettó állampapír kibocsátás, valamint a nemzetközi hozamkörnyezet miatt nem számítunk a piaci hozamok számottevő emelkedésére sem, így a bubor kamatlábak, valamint a rövid állampapír hozamok tartósan alacsony szinten, a kamatfolyosó aljára tapadhatnak - jegyezte meg az elemző.

Romlott a nemzetközi környezet

A 3 órakor megjelent közleményben a döntéshozók kiemelték a romló nemzetközi környezetet, a Fed megkezdődött, és az EKB várható monetáris lazítását - írja elemzésében Varga Zoltán, az Equilor senior elemzője. 

Felhívták rá a figyelmet, hogy az inflációs alapfolyamatokban a lefelé mutató kockázatok erősödtek, de azok mértékének megítéléséhez a második félévben beérkező adatok lesznek meghatározóak. A hazai monetáris politika esetleges változásairól a várakozásoknak megfelelően nem kaptunk információkat, a következő, szeptember 24-én esedékes kamatdöntő ülés lehet érdekesebb, akkor jelennek meg a friss Inflációs jelentés keretszámai, illetve túl leszünk egy EKB- és egy Fed-ülésen is.

Mérséklődött az inflációs nyomás. Ez egyrészt a magasabb bázis hatásának, másrészt az üzemanyagárak fokozatos csökkenésének volt betudható. Ugyanakkor a fogyasztói árindex növekedése éves átlagban a jegybank 3 százalékos célszintje felett alakulhat, illetve a kiemelten figyelt, adószűrt maginflációs mutató is meghaladhatja azt, de még az 1 százalékos toleranciasávon belül mozoghat. A forint árfolyamának esetleges, további gyengülése továbbra is felfelé mutató kockázatként jelentkezik, melyet részben ellensúlyozhat az eurózóna felől érkező dezinflációs hatás. A belső fogyasztás továbbra is erőteljes maradhat a bérek folytatódó emelkedése miatt - közölte Varga.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!