4p

Két, egymással egyébként összefüggő esetben is kimutatták az Omicron-variáns jelenlétét az Egyesült Királyságban. A brit kormány tovább szigorította a dél-afrikai térséget érintő utazási korlátozásokat. A brit járványügyi szakértők azonban a fejlemények ellenére is nyugalomra intenek, szerintük az oltások védelmében továbbra is lehet bízni, illetve a koronavírus elleni kezelések hatékonyságában sincs okunk kételkedni egyelőre.

Sajid Javid brit egészségügyi miniszter szombat délután elmondta: az általa vezetett tárca egészségügyi biztonsági hivatala (UK Health Security Agency, UKHSA) előző este értesítette őt arról, hogy két pozitív koronavírus-leletben az először Dél-Afrikában azonosított Omicron vírusváltozatot izolálták.

Az egyik érintett páciens a kelet-angliai Chelmsfordban, a másik a közép-angliai Nottingham városában él. Mindketten elkülönítésbe vonultak a velük egy háztartásban élőkkel együtt. Sajid Javid elmondta, hogy a két eset összefügg egymással, de nem részletezte, hogy miként.

Újra aktuálisak lehetnek a tavalyi szalagcímek, de a brit szakértők semmi ok a pánikra (Fotó: Business Insider)
Újra aktuálisak lehetnek a tavalyi szalagcímek, de a brit szakértők semmi ok a pánikra (Fotó: Business Insider)

A miniszter azt is elmondta, hogy a brit kormány elővigyázatossági intézkedésként négy újabb afrikai országot vesz fel vasárnaptól a járványügyi szempontból legkockázatosabbnak tekintett országok vörös listájára. Javid már csütörtökön bejelentette, hogy Dél-Afrikát, Namíbiát, Lesothót, Botswanát, Eswatinit - az egykori Szváziföldet - és Zimbabwét a brit kormány vasárnaptól a vörös utazási listára helyezi.

Javid szombati tájékoztatása szerint a kormány időközben kibővítette a vörös kategóriába sorolt országok listáját, és vasárnaptól Angolát, Mozambikot, Malawit és Zambiát is erre a listára helyezi. Ez azt jelenti, hogy azoknak, akik e tíz országból érkeznek, illetve az angliai érkezésük előtti tíz napban jártak ezekben az országokban, angliai beutazásuk után tizenegy éjszakát kijelölt, őrzött karanténszállodákban kell tölteniük. A kötelező szállodai karantén fejenkénti költsége felnőttek esetében 2285 font (csaknem egymillió forint), és ezt az utasoknak kell fizetniük.

A vörös kategóriás országokból csak a brit és az ír állampolgárok, illetve az Egyesült Királyságban letelepedési engedéllyel élő külföldiek utazhatnak be Angliába. A brit egészségügyi miniszter azt is elmondta, hogy az Omicron vírusvariáns két angliai izolálási térségének tágabb körzetében célzott tömeges szűrés kezdődött az esetleges további esetek felderítésére.

Nincs még itt a végítélet

Brit járványügyi szakértők ugyanakkor egybehangzó nyilatkozatokban hangsúlyozták, hogy az új koronavírus-változat felbukkanása után sem kell súlyos következményektől - legkevésbé a koronavírus elleni oltásokkal megszerzett immunitás eltűnésétől - tartani.

Calum Semple, a Liverpooli Egyetem világszerte kiemelkedő szaktekintélyként számon tartott klinikai mikrobiológus professzora a BBC közszolgálati televízió szombati hírműsorában kijelentette: az omikron variáns megjelenése nem katasztrófa, és az egyes kollégáinak nyilatkozatai alapján megjelent, az új variánst „borzalmasnak” minősítő szalagcímek „hatalmas mértékben eltúlozzák a helyzetet”.

Semple professzor - aki a brit kormány készenléti helyzetekben összehívott tudományos tanácsadó testületének (SAGE) is tagja - elmondta: a koronavírus elleni jelenlegi vakcinák minden bizonnyal továbbra is védelmet nyújtanak a koronavírus-fertőzésből eredő súlyos megbetegedések kialakulása ellen.

„Előfordulhat, hogy (a beoltottak fertőződés esetén) egyszer csak náthás orrhangon kezdenek beszélni, fejfájásuk vagy akár ronda náthájuk támad”, de a koronavírus elleni vakcinák változatlanul nagymértékben csökkentik a kórházi, intenzív kezelést igénylő súlyos megbetegedés, valamint a halálozás kockázatát, és ez a jövőben is így lesz - mondta Semple professzor a szombati BBC-műsorban.

Előzőleg James Naismith, az Oxfordi Egyetem ugyancsak világszerte elismert kutató biológiaprofesszora a BBC rádiónak nyilatkozva szintén azt mondta, hogy az új vírusvariáns felbukkanása „nem ok a kétségbeesésre”, mindenekelőtt azért nem, mert a jelenlegi vakcinák továbbra is hatékonyak. Hozzátette: folyamatosan jelennek meg új gyógyszerek is, és ezek hatékonyságát az új koronavírus-változat szinte bizonyosan nem befolyásolja.

Naismith professzor szerint a járvány eddigi szakaszában sokkal hatékonyabbá vált a betegség ellenőrzés alatt tartását célzó megelőző tevékenység is. Úgy fogalmazott, hogy az új variáns megjelentése „rossz hír, de korántsem jelenti azt, hogy itt a végítélet napja”.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!