3p

Van rossz és jó hír is a GKI friss elemzésében. 

A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint májusban a fogyasztók és a cégek is kissé pesszimistábbak lettek áprilishoz képest. Az üzleti szektor foglalkoztatási hajlandósága valamelyest romlott az előző felméréshez viszonyítva, míg az értékesítési árak várható alakulására vonatkozó összesített várakozás héthavi mélypontjára csökkent. A gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése nem változott.

Az üzleti kilátások idén januárban érték el mélypontjukat, azután áprilisig némi pozitív elmozdulás történt. E kedvező folyamat megakadt májusban, a GKI üzleti bizalmi indexe bő 2 ponttal csökkent az előző megkérdezéshez képest, s ezzel értéke visszatért az év eleji szintre. Mind a négy vizsgált szektor bizalmi indexe 2-3 pontot csökkent áprilishoz képest. Így továbbra is az építőipar a legkevésbé és az üzleti szolgáltatások a leginkább derűlátó szektor.

A vállalkozások összesített létszámgazdálkodási várakozását jelző foglalkoztatási indikátor májusban enyhén apadt az egy hónappal korábbihoz képest. Az iparban és a kereskedelemben nem következett be érdemi változás, de az építőiparból és az üzleti szolgáltatások köréből a korábbinál kissé kedvezőtlenebb jelzések érkeztek. A következő három hónapban a vállalkozások 9%-a készül a létszám bővítésére, míg 12 százaléka szűkítené azt. A gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése májusban alig változott, a legrosszabb értékelés az építőiparból érkezett.

Az építőipar nem áll túl fényesen
Az építőipar nem áll túl fényesen
Fotó: Depositphotos

Május az ötödik olyan egymást követő hónap, amikor az ár indikátor, azaz az üzleti szféra ár-képzési terveit egyetlen számba sűrítő mutató, az előző hónaphoz képest csökkent. Ezzel e jelzőszám hét havi mélypontjára esett. Mind a négy szektorban csökkentek az áremelési szándékok, különösen nagyot az üzleti szolgáltatók körében. A következő három hónapban a cégek 20 százaléka szeretne árat emelni, míg árcsökkentésre 8 százaléka készül. Egy hónappal ezelőtt ez a két arány 26 és 8 százalék volt.

A GKI fogyasztói bizalmi index elég alacsony szinten indította az évet, majd áprilisban kissé emelkedett. Májusban e mutató negatív irányban változott, így értéke lényegében visszaesett a január-március közötti szintre. A lakosság az elmúlt 12 hónapban tapasztalt pénzügyi helyzetét enyhén javulónak, de a következő 12 hónapra vonatkozó pénzügyi kilátásait közepesen romlónak értékelte. Az ország következő 12 havi gazdasági helyzetét májusban kissé jobbnak gondolta, mint tette azt egy hónappal korábban. A nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető saját pénz megítélése viszont kissé romlott. A lakosság inflációs várakozása csökkent és a munkanélküliségtől való félelme is oldódott valamelyest.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!