7.36:
A beszélgetés az infláció csökkenésével és a GDP-zuhanásával kezdődik. Nagy Márton 14 pontos gazdaságpolitikai tervéről Orbán Viktor azt mondta, a baj gyökere a háború, és amíg nincs béke, maradnak a háborús gazdasági körülmények, és „a brüsszeli bürokraták” nem akarják visszavonni a szankciókat. A kormányfő szerint ha a háború véget érne, „pillanatok alatt” megváltozna a gazdasági közeg. Orbán Viktor úgy véli,
nemcsak emberéleteket mentene meg a béke, de a gazdaság is jól járna.
7.40:
Elsőként, bár betöltetlen álláshelyek vannak, a munkahelyeket meg kell védeni – mondta a miniszterelnök. A második lépésnek az infláció letörését nevezte meg, amihez „radikálisabb lépéseket” tettek, és „az árspekuláns multikat” rákényszerítették, hogy felhagyjanak „az indokolatlan áremelésekkel”. Megjegyezte, a tisztességes profit ellen senkinek nincs kifogása, de „ami sok , az sok”, ezért jöttek ők az ársapkával, az árversennyel, és bevetették a Gazdasági Versenyhivatalt is. Orbán Viktor úgy véli, a „szép eredmény augusztusban mutatkozik meg”, addigra az egy számjegyű infláció elvárható lesz. A harmadik lépés lesz a növekedés, amihez
béreket kell emelni.
7.42:
Az a szám, amit látunk, nem jó,
„a gazdasági növekedés csúnyán csökkent”
– mondta Orbán Viktor, szerinte a harmadik negyedév már szép számokat fog produkálni.
Ilyen helyzetben a nyaralás nem engedhető meg néhány csúcsminiszter számára
– monda a körmányfő.
7.45:
Az első negyedévet az emberek jól viselték – vélte Orbán Viktor, aki „pozitív nullát” szeretne elérni azzal, hogy
az első félévi reálbércsökkenést második félévi bérnövekedéssel kompenzálná.
Megjegyezte, az egy számjegyű infláció „valamikor október és december között” lesz elérhető. A jövő évre tervezett 6 százalékos inflációt is magasnak nevezte, de úgy vélte, a pénzromlás tényleges üteme ennél alacsonyabb, akár 5 százalék is lehet.
7.49:
Az atlétikai vb gazdasági hatásait is megemlítették a beszélgetésben, ám a kormányfő szerint Budapest a nemzet fővárosa is, ők 2010-ben azt mondták, szeretnék elérni, hogy Budapestre mindenki szeressen ellátogatni. Emlékeztetett, az első nagy felújítási esemény a Hungexpo modernizálásáa volt, majd jöttek a kulturális létesítmények (Várbazár, Vigadó), a harmadik nagy lépés pedig a sportesemények világa (vizes vb, foci Eb, Európa Liga-döntő), amik ide irányítják a figyelmet. Orbán Viktor szerint az atlétikai vb is ebbe a sorba illeszkedik, és külön köszönetet mondott az önkénteseknek.
7.51:
Orbán Viktor megemlítette, az atlétikai vb-re meghívta a katari emírt, a török elnököt, a szerb elnököt, „jönnek a barátaink a közép-ázsiai térségből”. Üzletemberek pedig Nyugat-Európából és Kínából is érkeznek – mondta a kormányfő.
7.55:
Augusztus 20. kapcsán a miniszterelnök azt mondta, az a keresztény magyar állam születésnapja (előtte törzsi állam volt). Orbán Viktor azt mondta, itt nem voltak rokonaink, 1100 éve szigetszerűen élünk itt, és azóta tartjuk magunkat a Kárpát-medencében. Hogy erre lehetőségünk van, abban a kormányfő szerint Szent Istvánnak kulcsszerepe van. A születésnap arra alkalmas, hogy megköszönjük neki, fejet hajtsunk előtte, illetve a tanulságokat „zsebre vágjuk”.
Az augusztus 20-i rendezvénysorozatról Az utca embere sorozatunk keretében kérdeztük a járókelőket:
7.59:
A Rheinmetall német hadiüzemének péntek délelőtti zalaegerszegi avatójáról Orbán Viktor azt mondta, a hadiipart az eddigi kormányok leépítették, most újjáépítik.
„Fontos, hogy ne egyenruhás munkavállalóink, hanem harcosaink legyenek”!
– húzta alá a kormányfő, szerinte ehhez kell a hadiipari megtámasztás. Annyi pénzünk sosem lesz, hogy megvegyük a legmodernebb technikát, ezért nekünk saját hadiipar kell – mondta a miniszterelnök, megemlítve a magyar NATO-tagság által megkövetelt kötelezettségeket is. Tájékoztatott, az üzemben 49 százalék a magyar állami tulajdon. Orbán Viktor szerint a háború azt a tanulságot hozta, hogy a kérdés, mennyi fegyvert tudunk odahaza gyártani, mert „a békéhez erő kell”.
8.00:
A beszélgetés ezzel véget is ért.
Korábban írtuk:
Péntek lévén ismét interjút ad a Kossuth rádiónak Orbán Viktor miniszterelnök. A témák között biztosan felmerül a háborús helyzet, ám kíváncsian várjuk, vajon a gazdasági recesszióra kitér-e a beszélgetés.
Az elemzők pesszimisták, szinte mindegyikük lefelé módosította a gazdasági előrejelzéseit, és az év egészére stagnálásra vagy további csökkenésre számít.
Kövesse velünk a beszélgetést percről percre!