Mindig lehet újabb és újabb érdekességet találni a kormányzati felügyelet alatt álló Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) által indított, összesen 300 milliárd forintos Kisfaludy hotel- és panziófejlesztési program pályázati nyertesei között. Megírtuk már, hogy Mészáros Lőrinc, Simicska Lajos vagy Puch László panziója vissza nem térítendő állami támogatást kapott, ezúttal is csokorba szedtünk néhány különlegességet.
A Kisfaludy-pályázatok 2020-as nyertesei között találjuk például a Nobilis Tusculanum Bortermelő Kft.-t, amely 8 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást kapott a Liszkay Borkúriára. Ez azért érdekes, mert a Balaton-felvidék egyik legértékesebb szőlődűlőjéről van szó, az ingatlan pedig 2017-ben elnyerte Magyarország legszebb szőlőbirtoka címét.
Az épület a francia Chateau borászatok alapján épült. A 2012-ben felújított borkúria alapterülete 1600 négyzetméter, medence, 9 szoba és 8 hálószoba található benne. A cég és a borkúria tulajdonosa pedig Liszkay Mihály, aki közel 50 év után költözött vissza Magyarországra, miután az 1956-os forradalom után Hollandiába emigrált. A Nobilis Tusculanum nevű cég amúgy veszteséges, az ingatlan pedig évek óta eladó, mintegy 2 milliárd forintért - amit először a csodalatosbalaton.hu írt meg.
Egészen más miatt érdekes a következő nyertes. A Hódmezővásárhelyi Tenisz Club kereken 5 millió forintot kapott a Hód TC vendégház felújítására.
Kevesen tudják, hogy 2006-ban a jelenlegi férfi világelső, Novák Djokovics 16 évesen, itt, a Hód TC centerpályáján nyerte élete első nemzetközi versenyét és innen indult világhódító, példaképnek tekinthető útjára
- szól a Hódmezővásárhelyi Tenisz Club bemutatkozása, amit Hernádi Gyula elnök írt alá. Ő még 2018-ban lett néhány napra országosan ismert, amikor váratlanul bejelentette, hogy Hegedűs Zoltán (Fidesz) és a komplett ellenzék által támogatott, függetlenként induló Márki-Zay Péter mellett elindul a polgármester választáson. Hernádi Gyula korábban kétszer is az MSZP színeiben mérettette meg magát. A választáson végül csak 201 szavazatot kapott, de az MSZP-ből kizárták, mert akadályozta a hódmezővásárhelyi Fidesz legyőzését.
Számos érdekes nyertes közül kettőt említünk most még meg. Az egyik a Bicsérdi Arany-Mező Mezőgazdasági Zrt., amely kereken 4 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást kapott az Aranymező vendégházra. Pedig a cég főtevékenysége tejhasznú szarvasmarha tenyésztése: konkrétan a legutóbbi beszámolójuk szerint átlagosan 800 tehenük van és évi 9 millió liter tejet termelnek. Az 1,4 milliárd forint forgalomból pedig 2019-ben 95 millió forint profit jött össze. Nem csoda, hogy a Magyarország Legszebb Birtoka 2019. állattenyésztő birtok kategória döntőse volt.
Az utolsó nyertes pedig újra egy kastélyhoz köthető. A CastleFest Kastélyszálló Kft. kereken 6 millió forint támogatást kapott a Bercel vendégházra. A cég tulajdonosai Petro Kinga és a francia származású csellista-karmester férje, Philippe de Chalendar, akik évekkel ezelőtt megvettek egy lerobbant nógrádi vadászkastély, a Bercel kastélyt. A kastély korábbi tulajdonosa Kállay Béni volt, aki az Osztrák-Magyar Monarchia pénzügyminisztereként és Bosznia-Hercegovina kormányzójaként ismert. A gyönyörűen felújított kastélyban pedig 1998-ban nyitotta meg kapuit Magyarország első exkluzív vállalati tréninghelyszíne.
Többször megírtuk már, hogy az Orbán-kormány olyan szálloda vagy panziófejlesztéseket finanszíroz közpénzből, amelyek tulajdonosainak minden bizonnyal akadna saját forrása is a beruházásra. A kormány szerint a Kisfaludy-pályázatokkal nincs semmi probléma: Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára szerint nem politikai szimpátia alapján, hanem kizárólag szakmai alapon dől el az, hogy kik kapnak turisztikai fejlesztési támogatást. Ezeket a fejlesztéseket ugyanis magyar emberek hajtják végre, magyar embereknek adnak munkát, a magyar turizmus és a magyar gazdaság bővüléséhez járulnak hozzá.