2025-re az ideivel megegyező, 39 milliárd 470 millió forintos előirányzatot tartalmaz a költségvetési törvényjavaslat kormányzati kommunikációval és konzultációval kapcsolatos feladatokra. Érdekesség, hogy nemcsak az idei, de a 2023-as büdzsé is pontosan ugyanekkora összeget tartalmazott a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodán belül ezen a jogcímcsoporton, ám ahogy arról lapunk beszámolt, a 2023-as zárszámadás szerint összesen 57 milliárd 558 millió forintot költöttek el.
Mint megírtuk, az előirányzat túllépése a tavalyi évben öt kormányhatározat, illetve felügyeleti szervi hatáskörű módosítás alapján volt lehetséges.
Meg kell jegyezni, Rogánék már előzőleg is jócskán túllőttek a célon: 2022-ben a tervezett 18 milliárd forint helyett 45,8 milliárd forint ment el kormányzati önfényezésre, míg 2021-ben 23,9 milliárd forint helyett lett 54,2 milliárd forint a számla vége, így az elmúlt három év tényleges költésénél is alacsonyabb összegű előirányzat inkább csak vágyálom (vagy parasztvakítás) a kabinet részéről.
A mostani előirányzat – a fejezeti indokolás szerint – „tartalmazza a miniszterelnökhöz és a Kormányhoz kapcsolódó egységes lakossági kommunikációs és konzultációs feladatok fedezeteit, különösen írásbeli konzultáció lefolytatását, Európa jövőjét érintő nemzetközi és hazai színtéren történő kormányzati kommunikációval kapcsolatos feladatok ellátását, az állampolgárok életét kiemelten érintő kormányzati döntésekkel kapcsolatos feladatokat, valamint a tájékoztató kiadványok terjesztését.”
A propagandaminisztérium ezeket a munkákat jórészt közbeszerzési eljárás után, keretszerződés keretében adja ki, és ezeket a tendereket rendszeresen a kék óriásplakátok koronázatlan királyaként is emlegetett Balásy Gyula cégbirodalma nyeri. A kormányközeli üzletember azonban a propagandaminisztériumtól érkező pénzeken kívül más kormányzati szereplőktől és háttérintézményektől is busás összegben részesül, ugyanis a keretszerződés a Rogán Antal minisztériumához tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatalon keresztül valamennyi költségvetési intézmény kommunikációs szerződésére vonatkozik.
Balásy Gyula nem is szívbajos, a kormányzati megrendelésekből összegyűlt vaskos profit osztalék formájában a magánzsebébe vándorol a New Land Media Kft., a Lounge Design Kft. és a Lounge Event Kft. számlájáról. Az üzletember 2024-ben 2023-as eredménye terhére összesen 21,6 milliárd forintot vett ki tulajdonosként ebből a három cégből.
A kormányközeli kommunikátor a tavalyi éve terhére kisebb cégeiből további 1 milliárd forint osztalékhoz jutott.
Szerényebbnek tűnik viszont a jövő évi büdzsé a kiemelt nemzetközi sporteseményekre és egyéb kiemelt állami rendezvényekre szánt összegben. Míg a 2023-as költségvetés erre 60,6 milliárd forintot szánt, ami végül a zárszámadás tanúsága szerint 96,1 milliárdra duzzadt, a 2024-es költségvetésben ilyen jogcímen már csak 47,5 milliárd forintot irányoztak elő. A jövő évi tervek szerint viszont még ennél is kevesebbet, 32 milliárd forintot költenének el így. A visszanyesés jogosnak is tűnik, hiszen az unió soros elnökségének hazánkra jutó fél éve 2024 végén lejár, és a mogyoródi Forma-1-es futamon kívül, melyet 2032-ig biztosan megrendezünk, kiemelkedően jelentős sporteseményekre a jövő év folyamán nem kerül sor idehaza. Az viszont szinte biztos, hogy a 2026-os Bajnokok Ligája-döntő rendezőre jutó költsége a Puskás Arénában a rákövetkező évi büdzsének ebben a sorában vastag ceruzával fog fogni.
A 2025-ös költségvetés zárószavazására várhatóan december 20-án kerül sor.