A 2023-as költségvetésben eredetileg előirányzotthoz 39,5 milliárd helyett 57,6 milliárd forintot költött a Rogán Antal által irányított Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányzati kommunikációval és konzultációval kapcsolatos feladatokra – derül ki a parlament előtt fekvő zárszámadási törvény tervezetéből. Az irományhoz csatolt fejezeti indokolásból kiderül, az előirányzatot tavaly öt alkalommal kormányhatározattal emelték meg:
- márciusban a központi tartalékból 452,3 millió,
- szeptemberben egy több átcsoportosítást tartalmazóhatározatban főleg a Honvédelmi Minisztérium és a Belügyminisztérium terhére 600 millió,
- novemberben a Központi Maradványelszámolási Alapból (azaz a 2022-ből megtakarított összegből) 4 milliárd,
- december elején egy vaskosabb átcsoportosítás-csomag keretében 100 millió,
- december közepén a Központi Maradványelszámolási Alapból 2,5 milliárd forinttal.
Emellett felügyeleti szervi hatáskörű módosítás keretében mindösszesen további 10,4 milliárd forinttal növelték meg a propagandára szánt összeget Rogán Antalék.
Hogy ez az irdatlan, az eredeti tervekhez képest 45,8 százalékkal magasabb összeg pontosan mire is folyt el, arra csak lózungokban utal a fejezeti indokolás. Ami biztos, a novemberi, 4 milliárd forintos átcsoportosítás az akkor indult Nemzeti Konzultáció költségeit volt hivatott kipótolni, továbbá az ezen jogcímcsoporton szereplő összegből fizettük ki a Magyarország 365 fotópályázat költségeit, illetve a JóKor című, az idősek számára készített „hiteles tájékoztató kiadvány” körüli kiadásokat is. Valamint – mint a dokumentumban olvasható – az előirányzat összegei „a miniszterelnökhöz és a Kormányhoz kapcsolódó egységes lakossági kommunikációs feladatok fedezetét biztosították”.
„A tájékoztató tevékenységek során ezért kiemelten fontosnak tartotta a széleskörű eszközhasználatot (például televízió, rádió, print, közterületi hirdetések, internetes reklám, közösségi médiahirdetések), az optimális ár-érték arány biztosítása mellett”
– áll az indoklásban.
A 2023. évi 39,5 milliárdos tervet és 57,6 milliárdos tényleges kiadást érdemes összehasonlítani 2022-vel: akkor az előirányzat 18 milliárd forintról indult, míg a ténylegesen propagandára költött össze 45,7 milliárd forintra nőtt.
A kormányzati kommunikációt a propagandaminisztérium zömmel Balásy Gyula cégeinek szervezi ki. A tulajdonos a cégbirodalma három fő vállalkozásából, a New Land Media Kft.-ből, a Lounge Design Kft.-ből és a Lounge Event Kft.-ből összesen 21,6 milliárd, további kisebb cégeiből pedig újabb 1 milliárd forint osztalékot vett fel a 2023-as nyereségei után.
Arról pedig csütörtök reggel számoltunk be, hogy a gyanús szerződések miatt indított nyomozás áprilisi megkezdése óta több mint 100 szerződést kötött a Rogán-minisztérium alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal Balásy cégeivel 100 milliárd forintnál is magasabb összegben.
Szintén jelentősen meghaladta az eredeti, 60,6 milliárd forintos előirányzatot a kiemelt nemzetközi sportesemények és egyéb kiemelt állami rendezvények lebonyolítása jogcímcsoporton elköltött 96,1 milliárd forint. A 35,5 milliárdos (58,6 százalékos) túllépésből 12,8 milliárd forint esetében – mivel az pénzügyminisztériumi intézkedés alapján történt – az átcsoportosítás célját is megnevezik:
- 5,1 milliárd forint a Demográfiai Csúcs megrendezésére,
- 1 milliárd forint az uniós elnökséggel kapcsolatos feladatok előkészítésére,
- 106,7 millió forint a magyar–török évad megnyitójának finanszírozására,
- 280 millió forint nemzeti rendezvények finanszírozására,
- 6,3 milliárd forint augusztus 20-i rendezvények (köztük a tűzijáték) költségeire.
Ennél azért természetesen jóval több rendezvény megrendezésére, illetve későbbi rendezvények 2023. évi előkészítésére került sor, melyből tizenegy sportrendezvény volt:
- 2023. évi női kézilabda-BL Final4,
- 2023-as Gyulai István Memorial atlétikai esemény minőségbiztosítása,
- 2023-as foci Európa-liga döntője,
- 2023-as atlétikai világbajnokság,
- 2023. évi karate-világbajnokság,
- 2024. évi ritmikus gimnasztikai világbajnokság előkészítése,
- 2024-es rövidpályás úszó világbajnokság előkészítése,
- 2024-es sakkolimpia és a Nemzetközi Sakkszövetség kongresszusának előkészítése,
- 2024. évi női kézilabda Európa-bajnokság előkészítése,
- 2024-es Utcai Sportok Olimpiai Fesztiválja előkészítése,
- 2024. évi Európai Egyetemi Játékok előkészítése.
Ezeken kívül a fejezeti indokolás az alábbi jelentős eseményeket sorolja fel, melyre a Rogán-minisztérium elköltötte a csaknem 100 milliárd forintot:
- pápalátogatás,
- augusztus 20-i programsorozat,
- augusztus 20-i tűzijáték,
- Magyarország és Budapest nemzetközi ismertségének és hírnevének erősítését célzó program,
- Magyarország történelmi és kulturális értékeinek az európai kultúrába ágyazottságának kiemelésével történő népszerűsítése,
- Demográfiai Csúcs,
- magyar–török évad megnyitója,
- nemzeti rendezvények,
- uniós elnökséggel összefüggő feladatok előkészítése.
Rogán Antal propagandaminisztériuma 2023-ban összességében a tervezett 691 milliárdos működési és 68,1 milliárdos felhalmozási kiadás helyett 606,6 milliárd forintot költött működésre, 129,7 milliárdot pedig felhalmozási célra. A tárca a tervezett 493 milliárd forint helyett 621,1 milliárd forint deficitet hozott össze.