Tizennégy év után két lépésben duplázza meg a kormányzat a 2011-ben bevezetett családi adókedvezményt, ami dicséretes lépés, noha – mint korábbi cikkünkben már bemutattuk – a kedvezmény reálértékének jó részét már elvesztette. És bár a pénzromlás idei üteme szerencsére bőven elmarad az év elején várt 6 százaléktól (éves átlagban 3,6-3,7 százalék lesz), ez érdemben nem befolyásolja korábbi számításainkat.
Hogy azután mennyi ideig marad a most (nominálisan) megduplázandó kedvezmény, azt egyelőre még a kormányzat sem tudja, a csütörtöki Kormányinfón az erre vonatkozó kérdésünkre Gulyás Gergely egyrészt a 2011-ben bevezetett, akkor valóban jelentős segítségnek minősülő intézkedést említette, illetve – egyébként jogosan – felelevenítette, hogy a kétgyermekesek esetében már történt egy duplázás: a gyermekenkénti 10 ezer forint helyett 20 ezer forinttal kevesebb személyi jövedelemadót kell fizetniük havonta, a mostani kedvezményduplázás az ő esetükben tényleg érdemi előrelépés lesz 2011-hez képest.
Nyári cikkünkben rámutattunk, a duplázás után a kedvezmény – idénre 6 százalékos inflációt feltételezve – reálértéken körülbelül 6 százalékkal érne többet, mint 2011-ben. Mivel, mint jeleztük, az idei pénzromlási ütem ettől jelentősen elmarad, a reálértéke körülbelül 7 százalékkal lesz magasabb. Amit körülbelül két és fél év alatt fog felfalni a következő időszak inflációja. (Jövőre 3,2 százalékos, 2026-tól pedig 3 százalékos pénzromlást feltételezve.)
Ami miatt érdekes a kérdés, az az, hogy
az őszi adócsomagban automatikus, inflációkövető adóemelést szavazott meg a parlament kormánypárti többsége.
A döntés értelmében a regisztrációs adó, a gépjárműadó, a cégautóadó, a járművek átírási illetéke, illetve a jövedéki adó minden év elején a megelőző év júliusára kimutatott éves infláció mértékével nő.
Az üzemanyagok jövedéki adója január 1-jén így áfával együtt literenként 7,5-8 forinttal emelkedik, ami ezáltal jövőre mondjuk 50 literes tankot és havi két tankolást feltételezve 9-9,5 ezer forint plusz terhet jelent, majd a következő évben egy újabb 3 százalékos adóemelésből következő bruttó 5,7-6 forintos áremelés megint 6-7 ezer forint és így tovább.
Vagyis miközben az állam a bevételeit a most bevezetett automatizmus révén egyre magasabb szinten szeretné biztosítani, aközben például a családi adókedvezmény összegét hagyja elinflálódni.
Ez pedig nem segítség a magyar családoknak!
Az ok persze érthető, a parlament által elfogadott költségvetés 2023-ban és 2024-ben is Grimm-mesének bizonyult, csak általános forgalmi adóból mindkét évben csaknem 1000 milliárd forinttal kevesebb folyt, illetve fog befolyni, mint amennyit szerettek volna. Emiatt persze a növekedési előrejelzéseket folyamatosan lefelé, míg a hiánycélt rendszeresen felfelé kellett módosítani.
Gulyás Gergely a Kormányinfón elhangzott kérdésünkre azzal replikázott, „sok automatizmust be lehet építeni egy költségvetésbe (…), még el is működik egy ország jól automatizmusokkal, de ha valami baj történik – Covid, háború, csak hogy az elmúlt négy és fél év közös emlékeit életre keltsem –, akkor ezek az automatizmusok rögtön nem lesznek fenntarthatóak”. Annak felemlegetésére már nem került sor, hogy a veszélyhelyzeti rendelkezéseket kihasználva tavalyelőtt a teljes költségvetést egy egyszerű kormányrendelettel írták át. Ez az eszköz pedig folyamatosan rendelkezésükre áll.