3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az EU-ba irányuló nem létfontosságú beutazások ideglenes korlátozására terjesztett elő javaslatot hétfőn az Európai Bizottság, amiről keddi videokonferenciájukon hozhatnak döntést a tagállamok vezetői. Az áruk unión belüli szabad áramlásának szavatolása érdekében zöld folyosókat nyithatnak az országhatárokon.

Elsőként a G7-ek vezetőivel osztotta meg a hétfői videokonferencián Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt a javaslatot, hogy az Európai Unió ideiglenes jelleggel, egyelőre 30 napra korlátozni kívánja a kívülről történő beutazásokat, kivéve a létfontosságú utazásokat. A Bizottság a hétvégén már megkezdte az egyeztetéseket a tagállamokkal a tervezett lépésről, és a végleges döntést várhatóan kedden hozhatják meg a 27 EU-tagállam vezetői, amikor egy héten belül másodszor videokonferencián egyeztetnek a koronavírus-járvány elleni összehangolt fellépés jegyében.

Az olasz elnöki hivatal sajtóirodája által közreadott képen Giuseppe Conte olasz miniszterelnök videokonferenciát tart Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével a tüdőgyulladást okozó koronavírus terjedésével kapcsolatban a római kormányfői rezidencián, a Chigi-palotában 2020. március 11-én. MTI/EPA/Olasz elnöki hivatal sajtóirodája/Filippo Attili
Az olasz elnöki hivatal sajtóirodája által közreadott képen Giuseppe Conte olasz miniszterelnök videokonferenciát tart Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével a tüdőgyulladást okozó koronavírus terjedésével kapcsolatban a római kormányfői rezidencián, a Chigi-palotában 2020. március 11-én. MTI/EPA/Olasz elnöki hivatal sajtóirodája/Filippo Attili

Von der Leyen – aki a G7-tel tartott hétfői videokonferencián állt Charles Michel, európai tanácsi elnök társaságában a sajtó elé – arról tájékoztatott, hogy erős támogatást kapott a javaslat. A Bizottság elnöke hozzátette, hogy a javaslat értelmében a beutazási korlátozás alól felmentést lehet majd adni az EU-n kívülről hazatérő európaiaknak, a koronavírus elleni védekezésben résztvevő kutatóknak és tudósoknak, valamint a szomszédos országokból ingázóknak.

Az egységes európai beutazási korlátozás azt követően kerül napirendre, hogy az EU tagállamai az elmúlt napokban egymás után hoztak tiltó rendelkezéseket külföldről történő beutazásokra.

Az Európai Bizottság hétfőn közkívánatra nyilvánosságra hozta iránymutatásait az egészségügyi vonatkozású határigazgatási intézkedésekről. Ezek leszögezik, hogy a tagállamok visszaállíthatják a határellenőrzést a belső uniós határokon a közrend fenntartása érdekében, ami a lakosság egészségének védelmét is magába foglalja. Az egyes országokba belépő személyeket a belső határellenőrzés hivatalos visszaállítása nélkül is egészségügyi ellenőrzés alá lehet vetni. A belépést azonban csak a határellenőrzések visszaállítása esetében lehet megtagadni bárkitől (ez is indokolhatja, hogy miért ezt választotta csaknem minden uniós tagállam).

Az érkezés vagy az indulás szerinti országban hozzáférést kell biztosítani a megfelelő egészségügyi ellátáshoz azok számára, akiknél felmerült a továbbfertőződés kockázata. Ezt az iránymutatás szerint a két országnak kell egymással rendeznie.

Brüsszel ugyanakkor nagy gondot fordít arra, hogy a COVID-19 járvány megfékezését szolgáló határintézkedések ne okozzanak súlyos fennakadásokat az ellátási láncok, az alapszolgáltatások, a nemzetgazdaságok és az uniós belső piac működésében. A tagállamoktól ezért azt várják, hogy elsőbbségi forgalmi sávokat (zöld folyosókat) jelöljenek ki az áruforgalom számára.

A Bizottság arról is intézkedett, hogy mostantól csak külön exportengedély birtokában lehet EU-n kívüli országokba exportálni egyéni védőeszközöket (védőmaszkokat, védőruhákat és védőszemüvegeket), amelyekre nagy az igény, de amelyekből nagy a hiány is a tagállamokban. Az exportengedélyek kiadásáért az exportőr székhelye szerinti tagállam hatóságai az illetékesek. A rendelet hat hétig alkalmazandó.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!