4p

Adóparadicsomi háttere van annak a tiszavasvári gyógyszergyárnak, ahol a koronavírus tüneteit enyhítő gyógyszert gyárthatják, és ahol a magyar hadsereg is megjelent a kapuknál.

Így szólt a rövid hír: újabb vállalatokhoz érkeznek Honvédelmi Irányító Törzsek, hogy segítsék a biztonságos és zavartalan működést az ország ellátásbiztonságának érdekében. Az egyik ilyen kiválaszott cég az Alkaloida Vegyészeti Gyár Zrt. Tiszavasváriban. Nem véletlenül esett a választása erre a cégre a hadseregnek. A cég éppen néhány napja jelentette be: készen áll, hogy piacra dobhassa a koronavírus tüneteit enyhítő gyógyszert. Pallos László, az Alkaloida Zrt. beszerzési igazgatója szerint azon dolgoznak, hogy a gyógyszer minél hamarabb megkapja a magyarországi forgalmazási engedélyt is. A Világgazdaság szerint a gyógyszert elsősorban a magyar betegeknek kívánják biztosítani, és csak utána másoknak.

Az Alkaloida a hidroxi-klorokin-szulfát egyik legnagyobb exportőre, mostanra pedig a hatóanyag mellett felkészültek a végtermék, a tabletta (Delagil) előállítására is. A Hydroxychloroquine 200 milligrammos tablettát már törzskönyvezték az Egyesült Államokban. A klorokin és a hidroxi-klorokin a malária és bizonyos autoimmun betegségek kezelésére szolgáló hatóanyag, az elmúlt hetekben merült fel, hogy alkalmas lehet a COVID-19 megbetegedések tüneteinek enyhítésére is.

A cég körülbelül négy tonna hatóanyaggal rendelkezik a tiszavasvári telephelyén. Ez a hatóanyag-mennyiség hozzávetőlegesen 20 millió 200 milligrammos tabletta legyártásához elegendő, vagyis több mint 2,2 millió beteg kezelésére elég. Emiatt döntött úgy a magyar kormány március 25-én, hogy megtiltja a koronavírus-betegek gyógyításához használt gyógyszeralapanyag kivitelét az országból. Úgy értesültünk, hogy jelentős mennyiséget le is foglaltak. "Hol van a Delagil?" - kérdezte sok orvos a közösségi oldalakon. Márciusban többszörösére ugrott a maláriaellenes szer iránti kereslet Magyarországon, és a készítmény hiánycikk lett. Azok a betegek sem tudták beszerezni, akik rendszeresen szedték.

Ezek után került be a cég a védendők közé. "Fő feladatuk, hogy szakmai tudásukkal és a Magyar Honvédség eszközeivel szükség esetén segítséget nyújtsanak például logisztikai, teher- és személyszállítási, ellátási, őrzés-védelmi vagy biztonsági feladatokban" - közölte a Honvédelmi Minisztérium, hogy mi lesz a katonák dolga például az Alkaloida tiszavasvári gyáránál. Tehát nagyjából a hadsereg felügyeli, irányítja, hogy a gyárból ki, mikor, hova és mennyi gyógyszert szállíthat ki.

Adóparadicsomi háttér

Érdekes cégről van szó. A részvénytársaságot Kabay János gyógyszerész alapította 1927-ben, zöld máktokból történő morfin gyártására. A gyáralapító szabadalma képezi jelenleg is a morfin ipari előállításának alapjait az egész világon. Az Alkaloida Zrt. 87,5 milliárd forintos nyereséget ért el 2018-ban, pedig a forgalma csak 11 milliárd forint volt. Nem az üzemi tevékenységből származott a profit, hiszen 2014 óta 2-6 milliárd forint közötti veszteség szerepel az üzemi eredmény soron. Az Index cikke szerint valahonnan valami méretes osztalékot kapott a magyar cég.

Természetesen már nem magyar tulajdonról van szó, hiszen 2005 óta egy óriási indiai hátterű holding, a Sun Pharma tulajdonában van az Alkaloida. A holding székhelye: Port Luis, ami az India-óceánban fekvő Mauritius fővárosa. A sziget elsősorban a gyönyörű homokos tengerpartjáról híres, de nem mellékesen adóparadicsomról van szó, ahol főleg indiai cégek szeretnek látszólag letelepedni. A bevett nemzetközi gyakorlat szerint: az adóoptimalizációra spekuláló nemzetközi cégeknek sokszor sem irodájuk, sem alkalmazottuk nincs a szigeten, de milliárdos profitot termelnek.

Munkabéke

Maga a gyár alig maradt életben, hiszen 2014-ben még arról lehetett olvasni, hogy végleg bezárnak. A legutóbbi hírek pedig bérfeszültségről és sztrájkról szóltak tavaly ősszel. "A szakszervezet már az év elején kezdeményezte a bértárgyalásokat annak érdekében, hogy munkabéke legyen, a közel ötszáz főt foglalkoztató cég vezetősége azonban különféle indokokkal elutasította az érdemi megállapodást" - olvasható a VDSZ tavaly szeptemberi közleményében. Az érdekképviselet a tavalyi év béremelési hulláma alapján legalább 15 százalékos alapbéremelést és további juttatásokat követelt. Sztrájk nem lett, mert októberre megszületett a megállapodás: a fizikai dolgozóknál a teljes alapbéremelés mértéke átlagosan 16,78 százalék lett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!