3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes felgyorsítaná a törvényalkotási bizottság eljárását az ügy érdekében.

A parlament két törvényjavaslatot is tárgyal, amelyek a veszélyhelyzet megszűnésének ágyaznak meg. Az egyik előterjesztés a kormány veszélyhelyzeti felhatalmazását vonja vissza a rendkívüli jogrend gyakorlására, a másik pedig az ebben az időszakban született kormányzati rendeletek és határozatok közül ülteti át törvénybe a kormány által legfontosabbank vélt intézkedéseket - például a fizetési moratóriumra vonatkozókat.

Kövér László döntött
Kövér László döntött

Egyben megerősítik az egészségügyi veszélyhelyzet alatti eljárásrendet, mellyel az operatív törzs, valamint az országos tisztifőorvos hatáskörébe kerülnek a járványhelyzet kezelésével összefüggő döntési jogok.

A terv szerint június 20-ával szűnne meg a veszélyhelyzet, ezzel a nappal lépnének hatályba az előbb említett törvények. Bár a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely a legutóbbi Kormányinfók egyikén arról beszélt, hogy igyekeznek minél hamarabb döntést hozni a lazítást szolgáló javaslatokról a parlamentben, és remélik, hogy mind Kövér László házelnök, mind Áder János köztársasági elnök mihamarabb ellátja kézjegyével a dokumentumokat (amelyek a Magyar Közlönyben való kihirdetéshez szükségesek), mert így pár nappal a június 16-ra időzített parlameni szavazás után hatályba tudnak lépni a kulturális életet újraindító intézkedések.

A hatályos ütemezés azonban továbbra is június 20-ra időzíti a hatályba léptetést a legfontosabb javaslatok esetében, és a jelek szerint még ennek betartásához is különleges intézkedésekre van szükség.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes ugyanis mindkét törvényjavaslathoz benyújtott egy indítványt tegnap, melyekben a parlamenti vita lefolytatásának felgyorsítása érdekében kéri a házelnök jóváhagyását, hogy a törvényalkotási bizottság előrehozott eljárásban tárgyalhasson az előterjesztésekről.

Az indítvány lényege, hogy a törvényalkotási bizottság már a javaslat részletesvita-szakaszának lezárása hetében lefolytathassa az eljárását. Mint a dokumentumban szerepel: "a törvényalkotási bizottság előrehozott eljárását a törvényjavaslat olyan időpontban történő elfogadása indokolja, hogy a törvény - különös tekintettel a COVID-19 fertőzés okozta tömeges megbetegedést okozó, 2020. évben bekövetkezett humánjárvény megelőzésére, illetve következményeinek elhárítására kihirdetett veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő rendelkezéseire - 2020. június 20-án hatályba léphessen".

Az eljárás különlegességét jelzi, hogy az idevágó jogszabály (10/2014. OGY határozat) szerint a törvényalkotási bizottság előrehozott eljárására félévente legfeljebb nyolc önálló indítvány esetében kerülhet sor.

A parlamenti információs rendszer szerint a házelnök "engedélyezte a kezdeményezést", így elhárult az egyik akadály a veszélyhelyzeti előterjesztések határidőre történő elfogadása elől. Ha minden a terv szerint alakul, akkor jövő szombaton szűnhet meg Magyarországon a veszélyhelyzet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!