4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Bár a szeptemberi kiskereskedelmi adatok némi javulást mutatnak, még mindig hatalmas a különbség a mennyiségi eladások és a forintban mért forgalom között. A benzinkutakon nagyon látványos az eltérés. A kiskereskedelmi forgalom pedig lényegében a két és fél évvel ezelőtti szinten van.

Továbbra is hatalmas eltérés van a kiskereskedelmi forgalom értéke és a volumene között a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett friss adatai szerint. Utóbbi szeptemberben - a naptárhatásról tisztított adatok – alapján 7,3 százalékkal alacsonyabb éves összevetésben. Ezzel szemben a forgalom összege meghaladta az 1530 milliárd forintot, ami 6 százalékos éves emelkedést takar.

Csúnya számok üzemanyagfronton

Leegyszerűsítve:

6 százalékkal több pénzért 7 százalékkal kevesebb terméket vásároltak a magyarok.

Bár ez kedvezőtlen arány, mégis javulást jelent például augusztushoz képest, amikor 8 százalékos összegszerű emelkedés szintén 7 százalékos volumencsökkenéssel párosult.

A friss adatok alapján a benzinkutakon drasztikus zuhanás következett be éves összevetésben. A mennyiségi eladások szeptemberben majdnem 20 százalékkal csökkentek, míg a 276 milliárd forintos „számla” 12 százalékkal magasabb költést jelent. A kiugró eltérés az ársapkával magyarázható: tavaly szeptemberben még 480 forintért tankolhattak a legtöbben, míg az idén jóval drágábbak voltak az üzemanyagok, a KSH inflációs adatai szerint a benzin országos átlagára szeptemberben 650, a gázolajé forint volt.

Éveket mentek vissza a háztartások

A kilenchavi adatok továbbra is aggasztó képet mutatnak. Az összforgalom meghaladta a 13 402 milliárd forintot, ami 10 százalékos növekedésnek felel meg, ez 9,3 százalékos volumencsökkenés mellett következett be. Tehát alig javult a két mutató, az év első nyolc hónapjában 10 százalékos volt a bővülés a forgalom értékében, a mennyiség pedig 10 százalékkal csökkent.

Érdemes megnézni a kilenchavi részletes adatokat is. Az élelmiszerboltok kasszájában január eleje és szeptember vége között landolt 4951 milliárd forint 18 százalékos emelkedést jelent éves szinten. Miközben a volumen 7 százalékkal csökkent ezzel párhuzamosan.

Sokkal több pénzt hagytunk a boltok pénztáraiban jóval kevesebb termékért. Fotó: Depositphotos
Sokkal több pénzt hagytunk a boltok pénztáraiban jóval kevesebb termékért. Fotó: Depositphotos

A műszaki cikkeket és bútorokat forgalmazó üzletekben kilenc hónap alatt a forgalom volumene kiugró mértékben, 16 százalékkal csökkent, ez olyan mértékű hanyatlás, hogy a forintban mért forgalom is 6 százalékkal esett. Emögött részben az áll, hogy az embereknek a magas infláció miatt másra kell a pénz, azaz lemondtak a nagyobb értékű termékekről ebben az időszakban.

A benzinkutaknál a most szeptemberi adatokhoz hasonlóan hatalmas eltérés látható.

Kilenc hónap alatt 21 százalékkal kevesebb üzemanyagot adtak el 7 százalékkal magasabb áron.

Kivételt jelentenek ugyanakkor az illatszereket és gyógyszereket forgalmazó egységek, amelyeknél a volumen 3 százalékkal nőtt, igaz ehhez jóval nagyobb mértékű, 17 százalékos forintban mért növekedés tartozott.

Összességében az is látszik a hosszú távú volumenadatokból, hogy tavaly december óta stabilan mínuszban van a szektor. Emellett idén szeptemberben a 2015-ös havi átlaghoz képest közel 25 százalékos volt a növekedés, ami lényegében február óta stagnálást jelent, egyúttal azt mutatja, hogy a két és fél évvel ezelőtti, 2021 tavaszán látott szinten vannak a vásárlások. Mindez pedig a minden területen látható masszív drágulással, azaz az inflációval magyarázható.

Az egyelőre még kérdés, hogy az infláció visszahúzódásával a kiskereskedelmi forgalom mikor áll növekedő pályára volumenszinten. A mostani kilátások alapján az üzemanyagok továbbra is fékezhetik a növekedést, tekintettel arra, hogy januártól a jövedékiadó-emelés miatt literenként több mint 40 forintos drágulás jöhet.

Azt pedig az eddigi adatok is jól mutatják, hogy az üzemanyagár-emelkedés hogyan vetette vissza a forgalmat az elmúlt időszakban.

Az Mfor Üzemanyagár-figyelő többi cikkét ide kattintva olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!