4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Túlzás nélkül állítható, hogy ez az egyik, a háború kitörése óta mindenkit foglalkoztató kérdés. Legfrissebb elemzésében ezt járja körül az Erste Bank.

Le tudunk-e valaha válni teljesen a külföldi gázról? — tesszük fel magunknak nap mint nap a kérdést. Vannak kormányzati tervek távoli, 2050-es határidőkkel, de azért mégis játsszunk el a gondolattal, hogy mi is kellene ehhez - írják az Erste Bank szakértői a legfrissebb elemzésükben.

A földgáz cirka 95 százalékban metánból áll, amit a gazdaságban nem csak fűtésre, hanem elég sok mindenre használunk. Az mindenkinek triviális, hogy árammal szétbonthatjuk a vizet oxigén- és hidrogénmolekulára. Ugyanakkor a hidrogén gazdaság nehézségeivel is tisztában vagyunk. A jelenlegi eszközeink földgázra vannak kiépítve, s komoly átalakítás szükséges ahhoz, hogy a meglévő csöveken hidrogént lehessen szállítani.

Ráadásul a tárolás is nehézkes. Nem könnyű földtani szerkezetekben – ahol tényleg nagy mennyiség elfér – tárolni, viszont például szilárd testekben, különböző fémekben meglepően nagy mennyiséget lehet elraktározni. Ugyanakkor van egy technológia, amelyért 1912-ben Nobel díjat adtak Paul Sabatier-nek, s ma már a nemzetközi űrállomáson is ezt a technológiát alkalmazzák arra, hogy ne kelljen vizet felhordani az űrbe. A Sabatier-reakcióval egy vízbontás utáni lépésben széndioxid, hidrogén és energia felhasználásával metánt lehet gyártani nikkel katalizátor jelenlétében. Ez korábban 50-60 százalékos hatékonyságú folyamat volt.

Mit mutatnak a számok? Fotó: Depositphotos
Mit mutatnak a számok? Fotó: Depositphotos
Viszont az EU 2014-ben indított egy projektet, ami 2017 végéig tartott, s célja a megújuló energiából metán gázt gyártani, lehetőleg nagy hatékonysággal. A német, olasz és görög kutatócsoportok együttműködése arra jutott a HELMET-projektben (Integrated High-Temperature Electrolysis and Methanation for Effective Power to Gas), hogy a 80 százalékos transzformációs hatékonyság elérhető. A folyamat szépsége, hogy nem csak a Földön, hanem űrutazások és például a Mars meghódítása során is használható. Tehát már az európai gázárrobbanás előtt is sokan foglalkoztak és foglalkoznak ezzel a megoldással.

Játsszunk el a gondolattal, hogy esetleg így tudjuk megoldani a gázellátást Magyarországon. Ebben az esteben mintegy 8 milliárd köbméter földgázt, illetve metánt kell legyártanunk, aminek az energiatartalma 80 ezer GWh.

Csak összehasonlításképpen, 2021-ben az összes megtermelt villamos energia 20 340 GWh volt itthon, ebből közel 16 ezer GWh az atomerőműből (1900 MW-kapacitás), 800 GWh megújulóból, majd 500 GWh földgázból, és majdnem 3 ezer GWh lignitből jött. Ebből is látszik, hogy hatalmas feladatról van szó!

Szóval tegyük fel, hogy ezt a hatalmas energiamennyiséget napelemek segítségével állítjuk elő. Figyelembe véve, hogy Magyarországon 1W napelem mintegy 1,2 KWh energiát tud termelni egy évben, na meg azt, hogy a fent említett eljárás hatásfoka – jó esetben – 80 százalék, körülbelül 80 GW, azaz 80 ezer MW napelem installálására lenne szükség. Ez 320 négyzetkilóméternyi napelem felállítását jelenti, ha 400 W-os 1,6 négyzetméteres panelekkel számolunk. Mindeközben jenlenleg 3 ezer MW-nál tartunk, a begyorsult telepítéseknek köszönhetően.

Jelenleg a METÁR-rendszer keretében a napelemekkel termelt áram ára kicsivel 20 forint fölött van. Ez pedig azt jelenti, hogy ha nem számolunk az egyéb (napelemeken túli) beruházásokkal, akkor

nagyjából 60-70 euró/MWh fölötti, tartósan fennálló gázár esetén érdemes ilyen megoldásában gondolkodnunk.

Hangsúlyozzuk, hogy ez a minimum, hiszen ebben nincs benne az átalakító gyárak költsége, de azért mutatja, hogy nagy valószínűséggel már nem utópisztikus, 200-300 eurós árak szükségesek a technológia elterjedéséhez, amely a 9-es megvalósíthatósági skálán jelenleg 8-as értéknél jár.

Németországban már évek óta számolnak a technológia jövőbeli bevezetésével, s nem lennénk meglepve, ha a hazai tervekben is szerepelne ez a megoldás. Annál is inkább, mert az állam által szponzorált magántőkealap, a Hiventures is támogat ilyen induló vállalkozást, amely a bezárt Vértesi Erőmű területén építi saját kísérleti projektjét.

Még valami, a fenti számítás nem tartalmazza a Paks II. várhatóan 2030 után belépő, éves körülbeülül 20 ezer GWh termelését, ami csökkenthetné a napelemtelepítést bizonyos mértékben, de nem feltétlenül 25 százalékkal. Ja, és a fenti számításban a megtakarított széndioxid-kvóta árcsökkentő hatását sem vettük figyelembe.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!