2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az észt külügyminiszter azonnali tilalmat szeretne bevezettetni az EU-val az Oroszországból importált földgázra.

Az EU-nak az energia, a kereskedelem és a pénzügyek területén is újabb szankciókat kellene kivetnie Oroszországra, idézte laptársunk, a Privátbankár.hu Urmas Reinsalut a Politicóra hivatkozva.

Az észt külügyminiszter szerint már nincs szükségünk orosz gázra. Fotó: Európai Tanács
Az észt külügyminiszter szerint már nincs szükségünk orosz gázra. Fotó: Európai Tanács

Az észt külügyminiszter hozzátette: üdvözölné az Oroszországból importált gáz azonnali betiltását is.

„Az európai országoknak most már elég jelentős gáztartalékai vannak,”  tette hozzá indoklásként.

Ezzel arra utalt, hogy a nyári hónapokban az uniós tagországok – már a télre gondolva – igyekeztek feltölteni a gáztárolókat.

Bár az észt külügyminiszter nem említette név szerint Magyarországot, egy uniós szintű gázimporttilalom elvileg minden országra, így hazánkra is vonatkozna. A magyar kormány több más országgal – például Ausztriával – együtt ugyanakkor határozottan ellenez egy ilyen lépést.

Szijjártó Péter többször is hangoztatta, hogy orosz gáz nélkül „megáll az ország”, „megáll a gazdaság”, „nem tudjuk fűteni a házakat".

Az uniós „héják” (Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország) összességében azt szeretnék, ha az EU újabb szankciós csomagot fogadna el Oroszországgal szemben (ez lenne a sorrendben kilencedik szankciós csomag).

Többek között azt javasolják, hogy az EU korlátozza az orosz olajipari termékek importját, még több orosz bankot vágjon le a SWIFT bankközi kommunikációs rendszerről, ne engedélyezze az ingatlanvásárlást oroszoknak az EU-ban, valamint vessen ki tilalmat az orosz gyémántok importjára is.

Újabb komoly büntető-intézkedések kiszabását kérte Dmitro Kuleba ukrán diplomata is az uniós külügyminiszterek luxemburgi ülésén hétfőn.

A szanciókról várhatóan a csütörtökön kezdődő EU-csúcson is szó lesz majd, az orosz gáz betiltása ugyanakkor előreláthatóan egyelőre nem kerül napirendre.

További részletek a Privátbankár cikkében

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!