„Nagyobb kárt okoz az egyszeri juttatás elmaradásához kapcsolódó miniszteri kommunikáció, mint annak az összegnek az elvesztése, amit a gyógyszertári gyógyszerészek és (szak)asszisztensek a kormány által ígért, ’minden egészségügyi dolgozónak járó’ egyszeri juttatásával reméltek”
– jelenti ki Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke.
Kiverte a biztosítékot a gyószerészeknél Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetőjének döntése. Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészeti Kamra elnöke honlapjukon ahelyett, hogy a 48. koronavírus-tájékoztatóját írta volna meg, inkább azt kérdezi: MIÉRT? Miért maradnak ki a gyógyszerészek a kormány által beígért egyszeri havi bruttó 500 ezer forintos juttatásból, miközben sokan közülük védőfelszerelés nélkül, vagy saját készítésű maszkban is tették a dolgukat a járvány alatt?
Pénteken nyilvánvalóvá vált, hogy július 1-jén ki az a 160 ezer egészségügyi dolgozó, aki számíthat a beígért jutalomra.
- valamennyi közfinanszírozott ellátásban dolgozó orvos, ápoló, asszisztens
- a művesekezelést végző szolgáltatók
- az Országos Mentőszolgálat és a betegszállítást végző egyéb szolgáltatók munkatársai
- a műszaki, gazdasági és adminisztratív területen dolgozók
- az aktív fekvőbeteg-ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók főigazgatói és gazdasági igazgatói
- a háziorvosok
- az alapellátó fogorvosok, asszisztensek
- védőnők
- főállású iskolaorvosok
- otthoni hospice szolgálatok és az otthoni szakápolást nyújtó szolgálatok dolgozói
- a Nemzeti Népegészségügyi Központ és a kormányhivatalok, járási hivatalok járvány elleni védekezésben résztvevő egészségügyi dolgozói, valamint az egészségügyi tevékenységet végző közreműködők
- a veszélyhelyzet alatt a betegellátásban résztvevő orvostanhallgatók
- a Magyar Honvédség közfeladatot, védelem-egészségügyi feladatot ellátó dolgozói, és a védelem-egészségügyben dolgozók
- valamint a részmunkaidőben dolgozókat is megilleti a teljes összeg, illetve azokat, akik szabadságon, fizetési nélküli szabadságon, betegszabadságon, állásidőn, illetve gyes-en, gyed-en vannak.
Ebből a hosszú listából annak ellenére maradtak ki a gyógyszerészek, hogy az egészségügyi törvény és a gyógyszer-gazdaságossági törvény értelmében ők is egészségügyi dolgozók, akik ráadásul egészségügyi intézményben dolgoznak, így joggal várták, hogy a „minden egészségügyi dolgozó” fogalomba ők is beletartoznak.
A kamara elnöke emlékeztet Kásler gyógyszerészeknek címzett levelére is, amit a járvány elején küldött a szakmának, ahol még az egészségügy szerves részeként tekintett a gyógyszerészekre.
Sajtóhírek szerint az utolsó pillanatban húzták ki a kifizetési listáról a gyógyszerészeket, többek között arra hivatkozva, hogy a tulajdonosok közel egyharmada külföldi, hogy a gyógyszertárak csak azt tették, amit a járvány nélkül is tettek volna, s hogy magas haszonkulccsal dolgoznak.
Hankó szerint
„ma a közfinanszírozott gyógyszerek fogyasztói árának százalékában kifejezett, miniszteri rendeletben rögzített átlagos árrése már csak 10 (!) százalék körüli, ráadásul egyre több olyan gyógyszert forgalmaznak a gyógyszertárak, amelynek árrése még a beszállítónak kifizetendő összeg banki átutalási költségét sem fedezi.”
Az elnök kifejti, hogy már azt is igen szomorúnak tartotta, hogy tavaly a gyógyszerautomaták telepítésével,valamint a boltokban és a postahivatalokban történő gyógyszerértékesítéssel a gyógyszerészeti szakmát méltánytalanul rangon alulra helyezte, ezért ez a mostani döntés semmiképpen nem segíti elő a szakma megfelelő elismerését.
A Magyar Gyógytornász és Fizioterapeuták Társasága közben levélben fordult Kásler Miklóshoz, mert a bér-kiegészítési listában a közfinanszírozott ellátásban dolgozó gyógytornászok és gyógytornász-fizioterapeuták sem szerepelnek. Levelükben azt írják, hogy munkájuk mellett részt vettek a lélegeztetőgépről levett betegek mozgásterápiájában és légzési fizioterápiájában, és még számtalan orvosi területen látják el a pácienseket.
FRISSÍTÉS: Időközben Kásler Miklós az atv.hu-hoz juttatott válaszában azt írja, hogy a gyógyszerészek közül a kórházi gyógyszerészek és a gyógytornászok is kapnak a többi 160 ezer egészségügyi dolgozóhoz hasonlóan bruttó 500 ezer forintos egyszeri juttatást.