Magyar Levente a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára azt közölte: a kormány biztonságosan hazajuttat minden magyart Afganisztánból. Egymás után jelentkeznek az Afganisztánban tartózkodó magyar állampolgárok a magyar hatóságoknál - mondta Magyar Levente.
Elmondta, hogy a koronavírus-járvány alatt sokan csak akkor jelentkeztek a magyar hatóságoknál, amikor "felcsillant annak a reménye", hogy haza tudják őket vinni. Így van ez most is - tette hozzá, rámutatva, ezért nem tudja pontosan megmondani, hány magyar érintett Afganisztánban.
A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy őket biztonságosan hazajuttassa Magyarországra. Az államtitkár elmondta, van egy nagyobb, 26 tagú csoport is, amelyet a tervek szerint Magyarország egyik katonai szövetségese szállít haza. Ha ez valamiért meghiúsul, akkor őket is Magyarország hozza ki Afganisztánból. Az előkészületek zajlanak, a fejleményekről később tájékoztatják a közvéleményt.
Azonnali segélyt küldenek
Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter úgy látja, rosszul ítélték meg a tálibok erejét, és ez egyértelmű kudarc. Schallenberg sajnálatosnak tartja, hogy nem jött létre az uniós kül- és belügyminiszterek közös találkozója, mivel szerinte az Afganisztánban kialakult helyzet átfogó értékelésére lenne szükség. Mint mondta, "humanitárius, emberi jogi, migrációs és biztonságpolitikai válsággal állunk szemben."
A tárcavezető a kialakult helyzet kapcsán elsődleges feladatként az Afganisztánban rekedt osztrákok kimenekítését nevezte meg. Bejelentette, a külügyminisztérium válságstábot küld Kabulba, hogy elősegítsék a jelenleg még ott lévő osztrák állampolgárok evakuálását. Hangsúlyozta, hogy aki még nem tette meg, haladéktalanul jelentkezzen a minisztériumnál. A kabuli körülményekről szólva hozzátette, nem a repülőgépek felszállása, hanem a reptérre való eljutás a nagyobb probléma. A válságstáb ezért a helyszínen segíti majd a hazatérni szándékozókat.
A miniszter három millió eurós azonnali segélyt jelentett be, melyet a katasztrófaalapokból bocsátanak Afganisztán és a régió rendelkezésre. A helyben való gyors segítséggel talán megelőzhető, hogy megismétlődjön a 2015-ös migrációs válság. Szólt az Afganisztán szomszédos országaival tartandó konferenciáról, amelyet a jövő héten online formában kívánnak megtartani, hogy megvitassák a küszöbön álló menekülthullám megelőzését célzó lehetőségeket.
Schallenberg hangsúlyozta, nem szabad engedni, hogy Afganisztán a nemzetközi terrorizmus melegágyává váljon, az új hatalommal való együttműködés feltételeként pedig a kisebbségek és a nők jogainak tiszteletben tartását nevezte meg.