Matolcsy György cikke szerint arra számít, hogy a világ négy nagy régiója – Amerika, Európa, Ázsia és India – saját digitális világpénzeket hoz majd létre. Az olajdollár helyére több, párhuzamos világpénz lép, az államok újratárgyalják a pénzteremtés feltételeit a pénzügyi rendszer szereplőivel. Az államok digitális jegybanki pénzek, új szabályozás és új pénzteremtés révén a központi bankokon keresztül még erősebben jelen lesznek a magán pénzügyi rendszerben.
A jegybankelnök szerint a pénzhez való hozzáférés a vállalkozások és magánszemélyek számára nagyon olcsó, szupergyors, biztonságos és általános lesz. Hibrid pénzügyi rendszerek jöhetnek létre, amelyben a jegybankok közvetlenül is részt vesznek a gazdaság finanszírozásában.
Alapjövedelem helyett Matolcsy György a versenyképességet választó országokban inkább azt képzeli el, ha egy úgynevezett alapvető hitelkeret áll majd mindenki rendelkezésére, amit a várható életpálya-jövedelem alapján számolnak ki. Indoklása szerint „nem halat, tehát alapjövedelmet, hanem hálót, tehát alap hitel-keretet ajánlanak az államok mindenkinek”.
Matolcsy György azzal számol, hogy az országok kettéválnak a pénzügyi rendszer forradalma terén. Az erős versenyképességet választó államok sorozatosan újítanak, a többiek beragadnak és meghódítják őket, mint a gyarmatosítások korában.
Magyarországot vélhetően az első csoportba sorolja az MNB első embere. Legalábbis erre lehet következtetni írása azon részéből, miszerint „Magyarország az EU tagállamai között élen jár a pénzrendszer megújításában. Sőt, bár jelentős lemaradással indultunk 2010-ben, de mára a globális pénzügyi rendszer egyik vezető reformátorai lettünk és felzárkózóban vagyunk a szingapúri, kínai és dél-koreai pénzügyi forradalmakhoz. Nyugaton, ezen belül Európában a legkeletibb pénzügyi megújítókká váltunk”.
A pénzügyi innovációk és az új technológiák teljesen összekapcsolódnak, a fúzió olyan gyors lesz, mint a hadiipar és a hadviselés területén – helyezi kilátásba Matolcsy György.