5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Csak álom maradt az inflációkövető béremelés az állami vállalatoknál. A munkavállalók aligha örülnek, hogy a csökkenő fogyasztás elvileg letörheti a pénzromlás ütemét.

A Magyar Posta volt idén az utolsó állami vállalat, ahol kedden megszületett a 2023-as bérmegállapodás, ezért érdemes áttekinteni, hogy az EU-bajnok magyar inflációhoz képest mekkora emelést kapnak idén az állami, önkormányzati cégek munkavállalói.

A bérfejlesztés mértékéről és annak részletes feltételeiről az érdekképviseletekkel megállapodás került aláírásra a mai (keddi) napon. Ennek értelmében – a hároméves bérmegállapodásban szereplő 2 százalék helyett – átlagosan 10 százalékos béremelés valósul meg 2023. január 1-vel visszamenőlegesen

- közölte a Magyar Posta.

Ezt a Postás Szakszervezet (PSZ) azzal egészítette ki, hogy az alacsonyabb keresetű, régóta dolgozó postások esetében az alapbérfejlesztés és a lojalitási díj együttesen elérheti a 18, vagy akár a 20 százalékos mértéket is. Ez azonban feltételes módban van, nem alanyi jogon jár mindenkinek, ami viszont a Kézbesítők Szakszervezete szerint elfogadhatatlan, ezért elhatárolódnak a PSZ által aláírt bérmegállapodástól. Tusz Ferenc elnök lapunknak elmondta: szerinte kiszúrták a postások szemét ezzel a 10 százalékos béremeléssel.

A MÁV-Volánbusz csoportnál már február végén aláírták a bérmegállapodást. A szerződés szerint legalább 5 százalékos, de minimum bruttó 53 ezer forintos emelést kap idén a MÁV-Volán csoport minden alkalmazottja. A béremelés mellett nő az egyösszegű SZÉP-kártya juttatás is. A bruttó 53 ezer forint nettó 35 ezer forintot jelent. Ez az alacsonyabb fizetésű munkavállalkóknál akár 20 százalék feletti, a magasabb bérezésűeknél viszont 10 százalék alatti emelést jelent. Dobi István, a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet elnöke lapunknak elmondta: igazából nem is érti, hogy ilyen alacsony fizetésekből hogyan tudnak megélni az emberek, hiszen eszméletlen áremelések vannak a boltokban.

Az állami tulajdonú MVM csoport a nemzetközi energiaválságban meghatározó szerepet visz a hazai rezsivédelemben és az ellátásbiztonság garantálásában. Itt is február végén született megállapodás a társasági érdekképviseletekkel és az üzemi tanáccsal a cégcsoporthoz tartozó integrált vállalatok munkavállalóinak 2023-as bérfejlesztéséről. Konkrétan bruttó 65 ezer forintos béremelést kapnak az MVM munkavállalói. Ez nettó 43 ezer forintot jelent, ami kicsivel jobb, mint a MÁV-Volán csoportnál elért emelés.

Még tavaly október elején robbant ki egy spontán kukássztrájk, kezdetben az FKF Ecseri úti telepén nem vették fel többen a munkát. Az indulatokat sikerült lecsillapítani, beígértek egy béremelést is a dolgozóknak, ez végül 16 százalékos emelés lett. A Budapesti Közművek (BKM) munkavállalói is 16 százalékot kaptak. A BKM szerint Budapest egyik legnagyobb létszámú dolgozói közösségének valamennyi munkavállalója a nehéz gazdasági körülmények ellenére megnyugtató juttatási csomagban részesülhetett.

Kevesebbet ér a fizetés. (Fotó: MTI/Soós Lajos)
Kevesebbet ér a fizetés. (Fotó: MTI/Soós Lajos)

A számokat úgy érdemes értelmezni, hogy 25,4 százalék volt az infláció februárban Magyarországon. Az élelmiszerek ára 43,3 százalékkal emelkedett, ezen belül leginkább a tojás (79,2 százalékkal), a tejtermékek (76,2 százalékkal) a vaj és vajkrém (75,1 százalékkal), a sajt (72,1 százalékkal), a kenyér (71,1 százalékkal), az édesipari lisztesáru (68,6 százalékkal), a száraztészta (57,3 százalékkal), a tej (53,7 százalékkal) és a péksütemények (51,9 százalékkal) drágultak meg. Így nehéz lenne azt mondani, hogy az állami vállalatoknál inflációkövető béremelések történtek volna.

Igaz, a kormány célja szerint az év végére egyszámjegyű lesz az infláció, a büdzsé pedig 2023 egészére 15 százalékos inflációval számol. Ez meglehetősen optimista forgatókönyv, a jegybank márciusi inflációs jelentésének mutatói szerint idén a fogyasztói árak éves átlagban 15,0-19,5 százalékkal növekednek.

A KSH adatai szerint a keresetek már nem tudnak lépést tartani az inflációval. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül ugyan 351 ezer forintra nőtt, de a reálkereset így is 7,6 százalékkal csökkent. Elemzői prognózisok szerint pedig egész évben zuhanni fognak a reálbérek. Mindez már a fogyasztásban is látszik: januárban a kiskereskedelem forgalma 3,9 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Közgazdasági elméletek szerint a magas inflációt éppen a fogyasztás csökkenésével lehet letörni, erre utalt már korábban Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is, hiszen szerinte a magasabb bérből magasabb fogyasztás lesz, abból pedig még magasabb infláció, vagyis ár-bér spirál keletkezik. Ez

akkor tud megoldódni, és szomorú ezt mondani, hogyha a béreknek a növekedési üteme az infláció növekedésétől elmarad 

- fogalmazott a miniszter.

Az ország egyik legkeményebb szakszervezete az Audinál tevékenykedik. Márciusban egyeztek meg a felek: a vállalat az idei évi inflációt egységes 17 százalékos alapbéremeléssel kívánja figyelembe venni április 1-től, emellett felajánlja a mozgóbér három százalékának beépítését az alapbérbe ez év július 1-től. Valamint az idén négy alkalommal - az áprilisi, a júniusi, a szeptemberi és a decemberi bérrel - bruttó 330 ezer forintot fizet ki, a jubileumi év alkalmából pedig további egyszeri, bruttó 330 ezer forintot fizet a munkavállalóknak, amit a júniusi bérrel teljesít a vállalat.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!