3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Azok a cégek pályázhattak a - magyar állam által megelőlegezett - uniós forrásokra, amelyek igazolni tudták, hogy kárt szenvedtek el a britek EU-ból történő kilépése miatt. 

Nyolcvan cég pályázata nyert vissza nem térítendő támogatást az Európai Bizottság brexit-kárenyhítő forrásának keretéből – derült ki a kormányzati pályázati portálon megjelent adatokból, amelyeket a 24.hu szemlézett. Magyarország 22 milliárd forintos keretet kapott Brüsszeltől az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépése miatt. Habár az Európai Bizottság döntése alapján 2022 és 2025 között állt volna rendelkezésre az összeg a Brexit miatt nehéz helyzetbe kerülő hazai vállalatok számára, a kormány úgy döntött, hogy előre kifizeti az összeget. 

A keretből a második legtöbb támogatást, bő egymilliárd forintot a Mészáros Lőrinc érdekeltségében álló Kall Ingredients Kft. kapta, ami a Szolnok mellett található tiszapüspöki izocukorgyárat működteti. A lap rákérdezett a Kall Ingedientsnél, mekkora kimutatható kára származott a cégnek a brexitből, illetve az Egyesült Királyságot érintő tevékenységük körülményeire is rákérdeztek, de a vállakozás nem reagált a megkeresésre.

Szintén technológiai fejlesztésre nyert el a brexit-kárpótlás alapjából 308 millió forintot a Matolcsy Ádám érdekeltségébe tartozó Balaton Bútor Kft., ami a cég 2020-ban elért profitjának a tizenhétszerese. A lap itt is érdeklődött, hogy a cég mely országokba szállított bútort, de a Balaton Bútor Kft. sem reagált.

Nemcsak Matolcsy Ádám, de a barátjaként ismert Száraz István cége is befutó volt a brexit-kárpótlási program pályázatán. A prémium kategóriás gasztrokülönlegességeket árusító Culinaris Kft. a jelek szerint szintén megszenvedte az Egyesült Királyság kilépését az unióból. Ennek ellentételezésére 375 millió forintot nyert el, amiből webshop-kiszolgálóközpontot és hidegkonyha kialakítását fogja elvégezni a pályázat szerint. Ez a cég sem válaszolt a 24.hu-nak a pályázattal kapcsolatban feltett kérdésekre.

A teqballt gyártó társaságnak is vesztesége keletkezhetett a brexit miatt - szép pénzt kaptak ugyanis a kompenzálásra. A kép egy korábbi gálán készült Telkiben - Fotó: MTI/Máthé Zoltán
A teqballt gyártó társaságnak is vesztesége keletkezhetett a brexit miatt - szép pénzt kaptak ugyanis a kompenzálásra. A kép egy korábbi gálán készült Telkiben - Fotó: MTI/Máthé Zoltán

A brexit-kárenyhítő program 80 nyertes társaságot tartalmazó listáján feltűnik annak Gattyán György érdekeltsége is: a teqball nevű magyar találmányt gyártó társaság 255 millió forintot nyert a brexitalapból. Bár a cégben Gattyánnak nincs tulajdonrésze, ám Forbesnak adott tavaly év végén adott interjújában sajátjaként beszélt a társaságról, amit a cégcsoportja legértékesebb részének nevezett. Hogy mekkora volt a cég Egyesült Királysággal folytatott exportforgalma, arra nem válaszolt a cég a cikket jegyző 24.hu-nak.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!