Mit kell tudni a fogselyem használatáról?
Mint tudjuk, a legnépszerűbb fogköztisztító módszer a mai napig a fogselyem. De miért is van szükségünk a fogközök tisztítására? Egyrészt azért, mert különben nem érjük el a fogak belső részét, csakúgy, mint az ínyhez közel eső pontokat. Ha ez kimarad, akkor a legtöbb esetben abból kialakul a plakk, ami később a fogak szuvasodásához, elvesztéséhez vezethet. Sőt, különös kockázatot jelent, ha valaki fogászati híddal rendelkezik, mivel ebben az esetben a lehetőség adott arra, hogy megtelepedjenek alatta a baktériumok. Ha pedig ez bekövetkezik, akkor az könnyen újabb fogproblémához vezethet. Ezért is célszerű fogászati ellenőrzésre járni, mert ott kiderülhet a nem helyesen alkalmazott fogápolási módszer.
Hogy kinek melyik az ideális fogselyem, az maximálisan szubjektív dolog, így mindenképp érdemes kísérletezni, hogy megtaláljuk a számunkra legjobbat. Persze a gyártók pont emiatt sokféle fogselymet dobtak piacra, hogy mindenki megtalálhassa a számára megfelelőt. Szűk fogközök? A legjobb a lapos fogselyem, míg nagyobb közökhöz a hengeres verzió nyújt ideális tisztítást. A hengeres előnye, hogy a lepedék beleakad a fogselyem szálai közé, így könnyen eltávolíthatóvá válik. Sőt, ma már előszeretettel árulnak ízesített vagy viaszolt változatot is.
Hogyan használd?
A fogselyem használatának is megvan a helyes módja, amivel teljes hatékonyságot érhetünk el. Többféle módszerrel próbálkozhatunk, amiknek a lényege, hogy finom, apró mozdulatokkal tisztítsuk ki a fogközöket.
Persze akad néhány nagyon fontos alapszabály, amiket minden esetben be kell tartani ahhoz, hogy ne csak simogassuk a fogainkat a fogselyemmel, hanem haszna is legyen a fogköztiszíttásnak:
- Minden fogköznél új és tiszta fogselymet használjunk. Nagyon fontos, mert különben csak áthelyezzük a plakkokat.
- Bár evidensnek tűnik a használata, minden esetben sok gyakorlással érhető el a tökéletes tisztaság. Minden fogköz más mozgást kíván, hiszen nem mindegy, hogy honnan, milyen technikával takarítjuk ki a szennyeződéseket.
- A viaszolt fogselyem bár a kontaktpontokon sokkal könnyebben hatol át, de ugyanilyen egyszerűen csúszik ki a kezünkből is. Ez kicsit megnehezíti a műveletet. Az ízesítés ténye nem mérvadó használat szempontjából.
- Minden fogat vegyél sorra, ne csak az elsőket, hiszen hátul is megtelepednek a baktériumok.
- Ne csak akkor használd a fogselymet, ha eszedbe jut, hanem minden nap.
Fogszabályzóhoz külön, speciális fogselyem kapható, csakúgy, mint a fogpótlásokhoz. Ezért, ha ilyenekkel rendelkezünk, akkor minden esetben keressük a megfelelő fogselymeket.