3p

Összeült az MNB Monetáris Tanácsa. 

Ugyanakkor ezúttal sem változott az alapkamat 0,90 százalékos szintje, és a kamatfolyosót is változatlanul hagyták.

A döntés nem meglepetés. megfelelt az elemzői várakozásoknak.

A jegybanki alapkamat 2016. május 25. óta 0,90 százalékon áll.

 

Nem sietnek

Az MNB keddi döntésére reagálva az Equilor közölte: összességében látható, hogy az Európai Központi Bank és a Fed monetáris lazítás felé hajló álláspontja miatt az MNB még jó ideig fenntarthatja a jelenlegi kondíciókat, a külső környezet nem sürgeti a változásokat.

A megjelent közlemény nem tartalmazott újdonságot, de a döntéshozók kiemelték a nagy jegybankok várható monetáris lazítását: "A világgazdaság növekedési kilátásait övező bizonytalanság következtében a globálisan meghatározó jegybankok monetáris politikáját továbbra is fokozott óvatosság jellemzi. Az európai konjunktúrát és az eurozónát övező lefelé mutató inflációs kockázatokkal, illetve az EKB kommunikációjával összhangban a piaci szereplők rövid távon a monetáris kondíciók lazítását árazzák. A piaci várakozások szerint a Federal Reserve idén akár több lépésben is csökkentheti az irányadó kamatot, miközben a japán jegybank a korábbi várakozásoknál hosszabb ideig tarthatja fenn lazító irányultságú monetáris politikáját."

Az utolsó, összefoglaló bekezdésben változatlanul szerepelt, hogy a Monetáris Tanács döntései során az árstabilitás fenntartására fókuszál. A monetáris politika irányultsága továbbra is támogató, a gazdasági szereplők finanszírozási költségei változatlanul kedvezőek. Az infláció várható alakulását meghatározó tényezőkben továbbra is kettősség figyelhető meg. Az élénk belső kereslet emeli, míg a romló külső konjunktúra az év második felétől fékezi az áremelkedés ütemét. Az inflációs kilátások tekintetében a második félévben beérkező adatok meghatározóak. Ezek közül kiemelten fontos a lassuló európai konjunktúra dezinflációs hatásainak begyűrűzése, a globálisan meghatározó jegybankok monetáris politikájának változása, az új lakossági állampapír megtakarításokra gyakorolt hatása, valamint az anticiklikus fiskális politika gazdasági következményei.

Továbbra is erőteljesek az inflációs folyamatok

A legutóbbi, június végén megjelent inflációs jelentésben a jegybank az idei évre vonatkozó prognózisát minden soron megemelte, az inflációt 3,1-ről 3,2 százalékra, a maginflációt 3,8-ról 4 százalékra, míg az indirekt adóhatásoktól szűrt maginflációt 3,4-ról 3,6 százalékra. Az előrejelzés szerint az utóbbi mutató 2021-re mérséklődhet 3,1 százalékra, elsősorban az eurózóna felől érkező dezinflációs hatások miatt. Ezek mind a jegybanki célszint feletti értékek, azonban egyelőre nem érték el az 1 százalékos toleranciasáv tetejét. Mivel a nagy jegybankok részéről monetáris lazítás várható, a döntéshozóknak egyedül a hazai inflációs folyamatokra kell koncentrálniuk a következő hónapokban, mely a belső fogyasztás bővülése és a bérek emelkedése miatt továbbra is erőteljes maradhat. Júniusban mérséklődött az áremelkedés üteme, de a júliusi infláció ismét élénkebb lehet, jelenleg 3,6 százalékról szólnak az előzetes várakozások éves bázison - írja elemzésében az Equilor.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!