Bizonyos esetekben egyszerűen szükség van a csont pótlására ahhoz, hogy a fogorvosok pótolni tudják a hiányzó fogat. Többféle módszer létezik erre. De mire számítson az, akinek csontpótló beavatkozásra van szüksége?
Mikor van szükség a beavatkozásra?
Ha egy fogat kihúznak, vagy valamilyen balesetből kifolyólag elvesztik, akkor a fog helyén lévő állcsont néhány hónap alatt elsorvadhat, összehúzódhat, elvékonyodhat. Esztétikai szempontból is okozhat problémákat, viszont ezen kívül a fog pótlását is megnehezíti.
Ha nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű csont ahhoz, hogy rögzítsék a fogimplantátumot, akkor az nem tud hosszútávú megoldást biztosítani.
Bár változó, hogy kinél mennyi idő alatt zajlik le ez a folyamat, átlagosan fél év szükséges ahhoz, hogy a csont teljesen leépüljön. Ez teljesen független az életkortól, fiatalokat és időseket egyaránt érinthet a probléma. Genetikai adottság, hogy kinél mennyi idő alatt következik be, de előbb-utóbb szembe kell nézni vele.
Hogyan zajlik a csontpótlás?
A csontpótláshoz igénybe vett területet speciális membránokkal zárják el a környezetétől, amelyeket szögekkel, csavarokkal rögzítenek. Ezt követően megindul a membrán alatti csont kitöltése. A membrán feladata, hogy távol tartsa a nyálkahártyát és a kötőszöveteket, mivel ezek akadályozzák a csont kialakulását.
A folyamat célja, hogy az orvosok létrehozzanak és fenntartsanak egy teret a csont és a nyálkahártya között, ezzel kedvező felületet teremtve a csontképzéshez. Ehhez általában marhacsontot, humán eredetű csontot vagy a páciens saját csontjait alkalmazzák. A Halász Klinikánál nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a csontpótláshoz szükséges csontokat az állkapocsból gyűjtsék be, ne a csípőcsontból vagy a test egyéb területeiről.
Kisebb csontpótlás esetén 3 hónap, nagyobb csontpótlásnál kb. 9 hónapig tart a gyógyulási idő.
Amennyiben elvesztetted az egyik fogad, fontos, hogy azonnal kérj szakszerű segítséget! Minél tovább halogatjuk a fogorvosi beavatkozást, az orvos számára annál nagyobb bonyodalmat fog okozni a csontszövet pótlása.
Ha sikerült a csontpótlási folyamat, abban az esetben lehetőség nyílik a fog pótlására, és a fogászati implantátum behelyezésére. Így búcsút inthetsz a foghiánnyal kapcsolatos kellemetlenségeknek!