2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagy gazdaságpolitikai fordulat nem várható a választások után, ugyanakkor lesz teendője az új kormánynak. A legfontosabb kérdés, hogy mennyire lesz szigorú a 2019-es büdzsé.

A választások nem okoztak felfordulást a pénzügyi piacokon a magyar eszközök esetében. Az euró árfolyama a devizapiacon hétfőn reggel 312 forint körül mozgott, ez lényegében megegyezik a korábbi szinttel. A budapesti tőzsde pedig hétfőn reggel erősödéssel kezdett.
„Az első reakciók alapján a piacok számítottak arra, hogy a kormány erős támogatottságot kap. A választások után nem várható komolyabb gazdaságpolitikai fordulat, közép- és hosszabb távon azonban lesz teendője a kormánynak” - mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.

Rövid távon az egyik leglényegesebb szempont, hogy szigorúbb lesz-e a 2019-re készülő költségvetés, mint mondjuk az idei. Az idén 2,3 százalékos költségvetési hiányra van kilátás, részben a választások miatti kiadások emelkedése miatt. Persze ez az érték az év hátralévő részében mérséklődhet, ám a jövő évi önkormányzati választások miatt erre kicsi az esély. „Az a kérdés, hogy a jövő évi büdzsében visszaszorítják-e a hiányt a 2017-es 2 százalék környékére vagy akár az 1-1,5 százalékos sávba, mert erre is volna lehetőség. Egy jelentősebb hiánycsökkentés azt mutatná, hogy a kormány figyel a kiadásokra, ezt pedig várhatóan a hitelminősítők is értékelnék ősszel, amikor újra napirendre veszik a magyar osztályzat felülvizsgálatát” - tette hozzá a szakértő. 


A hiánycsökkentésre azért lenne szükség, mert a ciklikusságot figyelembe véve strukturálisan kedvezőtlenül alakul a hiány. Mégpedig azért, mert a gazdasági növekedés magas, ezáltal az adóbevételek emelkednek, ehhez képest azonban nem mérséklődött a deficit. A hiánycsökkentésre a jobb hitelminősítés elérése mellett azért is szükség lenne, mert az egyensúlyi költségvetési pozícióra, azaz a 0 százalékos szint felé kellene terelni a hiányt a nemzetközi kilátások miatt.

„A legnagyobb fejlett gazdaságok ugyanis jelenleg a potenciális növekedési szintjük felett bővülnek, ez pedig azt is jelenti, hogy a következő időszakban előbb-utóbbi lassulni fognak, ami a mostaninál kedvezőtlenebb nemzetközi helyzetet eredményez. Ha pedig a magyar költségvetés hiánya alacsony, akkor az egy romló nemzetközi gazdasági környezetben nagyobb mozgásteret ad a gazdaságpolitikának” - mondta Németh Dávid.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!