3p

Az első negyedévben 5 százalékos GDP-növekedést érhetett el a magyar gazdaság. A növekedésben a lakosság és a beruházások, valamint az ipar, az építőipar és a szolgáltatások népszerűsége játszotta a főszerepet. Az év egészében a tavalyi 4,9 százaléknál lassabb, 4 százalék körüli GDP-többletre van kilátás, de a nemzetközi kereskedelmi háború átírhatja a forgatókönyveket.

Jövő szerdán – május 15-én – érkezik a magyar gazdaság idei első negyedévben elért teljesítményéről szóló adat.

„Az eddig megjelent ipari, építőipari, fogyasztási és külkereskedelemi adatok alapján arra számítunk, hogy 5 százalék lehetett az éves GDP-növekedési ütem az év első három hónapjában. Negyedéves összevetésben pedig 1,3-1,4 százalék körüli növekedést érhetett el a magyar gazdaság" – derül ki Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzőjének előrejelzéséből. A növekedést a felhasználási oldalon főként a beruházási többlet és a lakossági fogyasztás további bővülése húzta. A termelési oldalon pedig az iparba belépő újabb kapacitások, az építőipari boom és a szolgáltatások iránti erős kereslet húzta fel a GDP-t.

Külső segítség

A nemzetközi, elsősorban az európai, gazdaság is hozzájárult a magyar gazdaság eredményéhez. A nemzetközi környezet ugyanis a vártnál kedvezőbben alakult. Az eurózóna az első negyedévben – az előző negyedévhez képest – 0,4 százalékos növekedést ért el, az Európai Unióba tartozó országok pedig 0,5 százalékos növekedést értek el. Éves szinten az eurózóna GDP-je 1,2 százalékkal, az EU-s GDP pedig 1,5 százalékkal nőtt. Németh Dávid szerint bár a legfrissebb európai adatok az utóbbi években elért eredményekhez képest visszafogottabbak, azt jelzik, hogy a korábban vártnál mérsékeltebb volt a lassulás az európai gazdaságban.

Külső kockázat

„Az európai gazdaság az idén gyorsulhat, az év végére már 1,2-2 százalékos többletre lehet képes, ez pedig a magyar GDP-növekedésnek is támaszt adna" - fogalmazott a szakértő. Szerinte azonban fontos kockázatot jelent, hogy május elején újra felerősödtek a nemzetközi kereskedelmi háború miatti félelmek, miután az Egyesült Államok a Kínával szemben újabb szigorítást tervez.

Ha az Egyesült Államok az európai termékekre vonatkozó jelenlegi vámok szigorításáról dönt, az várhatóan  az európai autóiparnak jelentene problémát, és ez kedvezőtlenül befolyásolhatja a magyarországi autógyárak teljesítményét, ezen keresztül a magyar ipar és gazdaság helyzetét.

Németh Dávid szerint az idén összességében 4 százalék körüli mértében növekedhet a magyar GDP, ami némi lassulást jelenthet a tavalyi - kiugró - 4,9 százalékos többlethez képest.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!