A Brexitről szóló alsóházi szavazás eredményei várhatóan holnap, magyar idő szerint este nyolckor lesznek nyilvánosak. A legfrissebb felmérések szerint Theresa May tervét leszavazzák, körülbelül 100 szavazattal. Ha ez történik, az természetesen negatív hatással lesz a piacokra, különösen az angol fontra, de a következményeket tompítja az, hogy ezt a lehetőséget a piac már részben beárazta, vélik a Saxo Bank elemzői.
Theresa May Brexit-tervének leszavazását követően több forgatókönyv is szóba jöhet – ezek közül 5 alapvető lehetőség valószínűségét vizsgáljuk.
Nagy valószínűségű forgatókönyvek:
B-terv: A miniszterelnök asszony visszatérhet a képviselőkhöz egy módosított tervvel, erre 3 parlamenti napja van, de ez azt feltételezi, hogy komoly változtatásokat kell eszközölnie a kilépési tervben, hogy elég képviselőt győzzön meg. Ez egy igen valószínű forgatókönyv
Új határidő a Brexitre: Az Európai Unió és az Egyesült Királyság új „végső” határidőben állapodik meg, hogy elkerüljék a káoszt és időt adjanak May-nek, hogy egy új, módosított terv mögé állítsa a pártját.
Új népszavazás: Ez egy könnyen járható út lenne, ami kivezethet a jelenlegi politikai zűrzavarból. A NatCen Social Research felmérése szerint a maradáspártiak 53%-kal nyernének.
Közepesen valószínű, hogy a “No-deal”, azaz a megegyezés nélküli Brexit valósul meg. Az EU és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) a saját szabályaik megváltoztatásával biztosíthatnák a vámmentes kereskedelem folytatását, hogy minél kisebb legyen a Brexit hatása a globális növekedésre.
És végül egy alacsony valószínűségű, de megemlítendő lehetőség: hatályon kívül helyezik az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikkelyét.
Amennyiben a keddi szavazás a vártnál jelentősebb arányban buktatja el a kilépési tervet, úgy az egy új általános választás lehetőségét is felveti, növelve a politikai bizonytalanságot, már rövid távon is mélybe küldve az angol fontot, prognosztizálják a Saxo Bank szakértői.
Az mindenesetre fontos lecke bármely olyan országnak, amely az EU-ból való kilépésen gondolkozik, hogy a kilépési folyamat sokkal összetettebb és veszélyesebb, mint ahogy azt eddig bárki is gondolta. Az Egyesült Királyság politikai vezetésének megpróbáltatásai valószínűleg beoltják a többi ország vezetőt még a kilépéssel való kacérkodás ellen is.