A MNB elemzői szerint mintegy 605 milliárd forinttal tervezte túl a kormány, illetve a Pénzügyminisztérium a várható adóbevételeket, ugyanakkor találtak 200 milliárd forintnyi tartalékot a kiadások között – írja a Népszava. Így összességében 406 milliárd forinttal magasabb az induló hiány. Ez az összeg nagyjából a 2024-es GDP fél százalékának, az állami közoktatásra fordított éves kiadás kétharmadának felel meg.
A jegybanki elemzők számítása szerint a 600 milliárd forintos adóbevétel kiesés túlnyomó többsége a fogyasztási típusú adóknál jelentkezik: az áfából, illetve jövedéki adóból 515 milliárd forint lesz az elmaradás. Ezen felül személyi jövedelemadónál 57 milliárdos, a tb-alapok bevételeinél további 141 milliárdos lyukat látnak. Ezzel szemben a cégek befizetései a tervezetett 104 milliárddal haladhatják meg – így jön ki a bevételi oldalon a 600 milliárdos hiány.
A jegybank szerint az idei költségvetéssel is baj van: a vártnál alacsonyabb (akár nulla százalékos) gazdasági növekedés és a magas infláció miatt zuhan a fogyasztás, mind a keresetek növekedése, mind a lakosság fogyasztási kiadásai alacsonyabbak lesznek a kormány által feltételezettnél az idén, ami a jövő évi bevételekre is hatással lesz.
A jegybank elemző megjegyzik, hogy a jövő évi költségvetésben a kormány 2518 milliárd forintnyi uniós támogatással számol, amelynek túlnyomó többsége a 2021 és 2027 közötti uniós költségvetésből, illetve a (Covid utáni) helyreállítási alapból (RRF) járna, ám ezeket a pénzeket a jogállami hiányosságok és a rendszerszintű kormányzati korrupció miatt mind a mai napig blokkolja az Európai Bizottság. Ha jövőre elmaradnának az uniós pénzek az olyan mértékű bevételkieséssel járna, amit más forrásból nem tudna pótolni kormány, vagyis ez nagyon komoly kockázat a jövő évi költségvetésre nézve - állapítják meg az elemzők.
Sőt, ha ezek a források elvesznek, az alapjaiban ásná alá magyar gazdaság kilábalását a mostani recesszióból, de az egész magyar gazdaságot alapjaiban rendítené meg.
További részleteket itt lehet olvasni.