2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hétfő hajnalban közölték a kínai külkereskedelmi adatokat, amely szerint továbbra is óriási többlete van az ázsiai országnak.

Donald Trump Kínával szembeni kereskedelmi háborújának egyik kiemelt célja volt az amerikai külkereskedelmi mérleg javítása. Ebből a szempontból a főbűnös Kína, amely elképesztő, 300 milliárd dollár feletti mértékkel rontotta az elmúlt esztendőkben az egyenleget. A hétfőn hanalban publikált adatok azt mutatják, hogy noha a kínai gazdaság „szembesült” a kereskedelmi háború következményeivel, és az aktivitás csökkent, a külkereskedelmi mérleg többlete továbbra is elképesztő dinamikával bővült. A pozitívum az előzetes várakozásokat jelentősen meghaladva 51,5 milliárd dollár helyett 57,06 milliárd dollár volt.

Az Egyesült Államokkal szemben felhalmozott kereskedelmi többlet viszont 12 éve nem látott rekordösszeget ért el, meghaladta a 323 milliárd dollárt. Az adatok tehát azt mutatják, hogy vagy rossz módszerekkel próbálja az amerikai mérleget javítani az elnök, vagy eleve a koncepciója is hibás volt. Érdekes felvetés tehát, hogy a fentiek fényében fognak-e bármit változtatni az amerikaiak a vámok kivetésén alapuló stratégiájukon.

Az USA helyzete sem egyszerű egyébként, mert a kereskedelmi konfliktus több vállalat, és a globális gazdaságot is negatívan érintett, részben emiatt decemberben komoly lejtőre kerültek a Wall Street tőzsdeindexei. Donald Trump számára viszont a tőzsde alakulása az egyik, hanem a legfontosabb fokmérője saját teljesítményének. Éppen ezért olyan pletykák is felmerültek, hogy a múlt héten végül eredménytelenül zárul amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokon már erősen felpuhított javaslatokkal érkeztek a washingtoni diplomaták. Más kérdés, hogy így sem sikerült rendezni a függőben lévő ügyeket.

A piacok egyébként a mai kínai adatokat csalódással fogadták, miután éves összevetésben az export 4,4 százalékkal, míg az import 7,6 százalékkal esett vissza. Ráadásul a protekcionista kínai gazdaságpolitika és a külső bizonytalanságok miatt a szakértők szerint növekedtek a lefele mutató kockázatok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!