3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vártnál nagyobb mértékben, közel ötéves mélypontra romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben szeptemberben a brüsszeli bizottság felmérésének tanúsága szerint.

Az Európai Unió gazdasági és pénzügyek főigazgatósága (EcFin) által pénteken kiadott jelentés szerint az euróövezetben szeptemberben 1,4 ponttal, 101,7 pontra esett a fogyasztóknak a gazdaságba vetett bizalmát tükröző gazdasági hangulatindex (Economic Sentiment Indicator, ESI) értéke. 

Elemzők jóval kisebb visszaesésre, 103,0 pontos értékre számítottak az augusztusi 103,1 pont után.

A szeptemberinél rosszabb értéket legutóbb 2015 februárjában mértek.

Az elmúlt egy évben május kivételével minden hónapban romlott a gazdasági hangulat, újabb erős figyelmeztető jelzést küldve az alacsony növekedési ütemmel és nyomott inflációval küzdő euróövezet gazdaságának állapotáról.

Az Európai Unióban 1,4 ponttal kereken 100 pontra - a hosszú távú átlag értékére - süllyedt az idei év kilencedik hónapjában a gazdasági hangulatindex. 

A gazdasági hangulatindex hosszú távú átlaga 100 pont minden tagállam esetében. A 100-nál magasabb pontszám a gazdaságot derűlátóan megítélők túlsúlyára utal, az alacsonyabb viszont borús kilátásokat tükröz. 

Az euróövezetben a gazdasági hangulatot leginkább az rontotta, hogy felerősödött az ipari szereplők borúlátása, mivel az exportvezérelt vállalatokat keményen sújtják a globális kereskedelmi feszültségek. A szolgáltatási ágazatban viszont javult a hangulat, ami enyhítheti azokat a félelmeket, hogy a feldolgozóipar gyengesége átterjed az euróövezet legnagyobb gazdasági szektorára. 

A 19 tagú euróövezetben az ipari bizalmi index 3 ponttal, mínusz 8,8 pontra, több mint hatéves mélypontra süllyedt, távolodik a hosszú távú átlagot jelentő mínusz 5,5 ponttól. Elemzők mínusz 6,0 pontot vártak. A csökkenés alapvetően arra vezethető vissza, hogy meredeken, mínusz 11,2 pontról mínusz 15,6 pontra - 2012 októbere óta a legalacsonyabb szintre - zuhant a bizalom a legnagyobb euróövezeti gazdaság Németország iparában. 

Németországban 2013 júniusa óta először a 100 pontos hosszú távú átlag alá - 100,6 pontról 99,4 pontra - esett a gazdasági hangulatindex értéke a harmadik negyedévet záró hónapban. 

Az euróövezetben a szolgáltatások bizalmi indexe három hónap után először enyhén emelkedett, 0,3 ponttal 9,5 pontra. Elemzők 9,3 pontra számítottak. A fogyasztási bizalmi index értéke 0,6 ponttal, mínusz 6,5 pontra javult, míg az építőipari 0,1 ponttal 3,8 pontra, a kiskereskedelmi pedig 0,5 ponttal pedig 0,1 pontra süllyedt. 

A magyarországi ESI értéke 107,2 pontra mérséklődött az augusztusi 111,8 pontról. Az alindexek közül a szolgáltatásoké 4,6 pontról 0,2 pontra, az ipari 4,5 pontról mínusz 1,4 pontra, a kiskereskedelmi pedig 3,1 pontról mínusz 1,5 pontra esett, míg az építőipari 16,9 pontról 18,1 pontra emelkedett. A fogyasztói bizalmi mutató mínusz 2,1 pontról 0,2 pontra javult.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!