Az országos primer energiatermelés 2021 augusztusában 31,59 PJ volt, amely 1,4 PJ-lal magasabb az előző év azonos időszakához képest - közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH).
A hivatal friss energiastatisztikai riportja szerint az elsődleges fosszilis energiahordozók termelése 0,7 PJ-lal, az elsődleges megújuló energiahordozók termelése 0,19 PJ-lal csökkent, míg a nukleáris termelése 2,32 PJ-lal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A fosszilis energiaforrásokon belül a földgáz és a szén és széntermékek termelése csökkent, míg a kőolaj és kőolajtermékek termelése emelkedett.
Az országos primerenergia-felhasználás 73,03 PJ volt, amely 4,83 PJ-lal magasabb az előző év azonos időszakához képest. A primer felhasználáson belül a fosszilis energiaforrások felhasználása 3,28 PJ-lal nőtt, a megújuló energiaforrások felhasználása 0,56 PJ-lal, a villamos energia nettó import 0,3 PJ-lal csökkent.
A földgáz belföldi felhasználása 15,24 PJ volt, amely 2 százalékkal magasabb, mint a megelőző év azonos hónapjában. 2021 augusztusában a hazai összes villamosenergia-felhasználás 3868 GWh volt, amely 4 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
A bruttó villamosenergia-termelés 9 százalékkal volt magasabb az előző évinél. Az augusztusban megtermelt 2905 GWh villamos energia 43,6 százaléka volt nukleáris eredetű, 22 százalékát biztosította földgáz, 10,8 százalékát szén- és széntermékek, 22,4 százalékát megújuló energia és 1,1 százaléka egyéb forrásból származott.
A megújuló forrásból termelt bruttó villamos energia mennyisége az előző év azonos hónapjához képest 19 százalékkal volt magasabb. A nukleáris forrásból származó bruttó villamosenergia-termelés 20 százalékkal nőtt, míg a fosszilis alapú 8 százalékkal csökkent az előző év augusztushoz képest. A naperőművek által termelt villamos energia aránya a teljes bruttó termelésben 15 százalék volt.
Nap, szél és biogáz
A megújuló energiaforrásból termelt villamos energia 68,8 százalékát nap, 18,1 százalékát biomassza, 5 százalékát szél, 3,4 százalékát biogáz, 2,8 százalékát víz, és 2 százalékát a kommunális hulladék megújuló része biztosította. A megelőző év azonos időszakához képest a nap és a szél emelkedett, míg a víz, a biomassza, biogáz, a kommunális hulladék megújuló részéből származó energia mennyisége csökkent.