3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Paks miatt pedig az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások lódulnak meg.

A Pénzügyminisztérium pénteken közzétette legfrissebb makrogazdasági előrejelzését, s az előző közléshez képest több tételnél is új számokkal találkozunk. Az egyik figyelemre méltó sor a társadalombiztosítási alapok támogatása: itt elképesztő tempóban emelkednek a kiadások 2022-ig.

Százmilliárdokra lesz szükség
Százmilliárdokra lesz szükség

A dokumentum szerint jövőre 467,2 milliárd forint kerül át a költségvetésből a tb-alapokhoz, hogy fenntartható legyen a nyugdíj- illetve egészségbiztosítás finanszírozása. Ez az összeg 2022-re 914,5 milliárdra emelkedik, vagyis csaknem megduplázódik. Fél éve, a 2019-es költségvetés benyújtásakor még csak 585,2 milliárdot szerepeltettek 2022-re ezen a soron, vagyis hat hónap alatt bő 300 milliárddal változott a terv.

Így alakulnak ezek a kiadások a következő években:

 

 

Az okok összetettek lehetnek. A hatéves bérmegállapodás alapján zajlik a munkáltatók által fizetett szociális hozzájárulási adó csökkentése: jövő júliusban újabb 2 százalékponttal lesz kisebb a szochó mértéke. Onnantól már csak 17,5 százalékot kell fizetniük a foglalkoztatóknak. Minden egyes százalékpont pedig sok tízmilliárd forint kiesést jelent a tb-alapoknak, amit valahonnan pótolni kell.

Érdemes felhívni egyébként a figyelmet arra ezzel kapcsolatban, hogy a Magyar Nemzeti Bank szintén múlt héten publikált inflációs jelentése szerint a munkaerőpiaci folyamatok alapján ezt követően 2021-ben lesz mód csökkenteni az adót. Vagyis 2020-ban a bérfolyamatok nem teszik lehetővé a következő, 2 százalékpontos vágást.

Eközben a nyugdíjkiadások is emelkednek. Az új belépők magasabb bérszintje miatt eleve növekszik az átlagos induló nyugdíj összeg, ráadásul a demográfiai folyamatok – egyre kevesebb aktív tart el egyre több nyugdíjast – sem kedvez a tb-alapoknak. Valamint a fokozatosan beépülő új egészségügyi kapacitások is növelik a kiadásokat.

Paksra is sok pénz kell

Szintén elképesztő tempóban emelkednek ebben az időszakban az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások, ami mögött vélhetően a paksi beruházás áll. E körben jövőre 339,6 milliárdos kiadással számol a Pénzügyminisztérium, míg 2022-ben már 937,2 milliárd forinttal. Vagyis 2,7-szeresükre emelkednek ezek a kiadások. Paks kapcsán azt érdemes megemlíteni, hogy a beruházás vontatottan halad, az engedélyek beszerzése, az orosz és az uniós technológiai követelmények összehangolása lassítja a kivitelezést, ezért felvetődött az átadási határidők - 2025-2026 - esetleges kitolása is. A kormány mindenesetre úgy számol, hogy pár év múlva beindul a projekt, ami sok pénzt fog elszívni a költségvetésből.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!