4p

Két komoly akadály látszik tornyosulni a sorozatban harmadik kétharmados győzelmét arató magyar miniszterelnök előtt. Sajtóhírek szerint egyrészt az Európai Néppárt szeretne vele elbeszélgetni az illiberális demokrácia tovább sorsáról, a Financial Times pedig arról írt, hogy az Európai Bizottság  megtalálta a megoldást arra, hogyan foszthat meg egy kormányt az EU-pénzektől anélkül, hogy a támogatások közvetlen kedvezményezettjei kárt szenvednének. Mindkét ügy komoly fejfájást jelenthet a magyar kormányfőnek.

A Politico európai kiadásának hírlevele, a Brussels Playbook írja, hogy az Európai Néppárt május elején tisztázó beszélgetésre hívta a magyar miniszterelnököt, Orbán Viktort, írja a hvg.hu.

Joseph Daul, a Néppárt elnöke és Manfred Weber frakcióvezető a meghívók, arra kíváncsiak, hogy az újabb győzelem után folytatódik-e Magyarországon az illiberális demokrácia építése, illetve milyen viszonyra számíthatnak a Fidesz és a Néppárt, Magyarország és Európa között.

A néppárti frakciótagok sorra számolnak be arról, hogy odahaza számon kérik őket, miért ápolnak ilyen jó viszont a magyar miniszterelnökkel. Egyes hangok szerint az Európai Néppárt sikere múlhat Orbánon a jövő évi uniós választásokon.

A Die Weltnek Weber azt mondta, vannak korlátok, amiket még Orbán Viktornak is tiszteletben kell tartania, ezt szeretnék tisztázni vele. Úgy tudni, Orbán szerdán, május 2-á utazik Brüsszelbe.

Az Európai Bizottság megtalálta a megoldást arra, hogyan foszthat meg egy kormányt az EU-pénzektől anélkül, hogy a támogatások közvetlen kedvezményezettjei kárt szenvednének, írja a Financial Timesra hivatkozva a hvg.hu.

Az uniós ügyekben jól értesült Financial Times internetes oldalán vasárnap éjjel közölt cikk szerint a 2021-2027 közötti költségvetés szerdán bemutatandó javaslatában az szerepel majd, hogy ha egy tagállam esetében az igazságszolgáltatás nem megfelelő működése miatt veszélyben látják a források megfelelő elosztását, akkor felfüggeszthetik a kifizetést. Ám ez nem jelentené azt, hogy az érintett tagországnak nem kell teljesítenie befizetéseit az EU kassza felé. A lapnak név nélkül nyilatkozó brüsszeli forrás szerint ez biztosítaná, hogy például a közvetlen agrártámogatások megérkezhetnének a kedvezményezettekhez, vagy hogy a már megkezdett beruházások nem állnak le.

Brüsszel az uniós alapszerződés sokat emlegetett, a jogállamisággal kapcsolatos problémákat kezelni hivatott 7. cikke helyett egy másik passzusra hivatkozik majd: a költségvetési tervezés alapját meghatározó 322. cikkre.

Orbán Viktor az Európai Parlamentben hallgatja a képviselők beszédét
Orbán Viktor az Európai Parlamentben hallgatja a képviselők beszédét


Ez a kevéssé ismert, rövid cikk annyit mond ki, hogy az uniós döntéshozók (a tagállamok) rendeletben határozzák meg a költségvetés „végrehajtására, valamint az elszámolások végzésére és ellenőrzésére vonatkozó eljárást”, illetve „a pénzügyi szereplők, és különösen az engedélyezésre jogosult tisztviselők és a számvitelért felelős tisztviselők felelősségére vonatkozó szabályokat”.

A Financial Times szerint a bizottság ez alapján egy olyan rendeletre (vagyis  minden tagország számára kötelező érvénnyel alkalmazandó jogszabályra)  tesz majd javaslatot, amely azt mondaná ki: ha egy országban az igazságszolgáltatás függetlenségének hiánya miatt nem látják biztosítottnak a források megfelelő ellenőrzését, akkor a tagállami hatóságok helyett Brüsszel koordinálhatja a pénz elosztását.

 A 7. cikk vagy a hétéves költségvetés elfogadása egyhangú döntést kíván meg – vagyis azt akár egyetlen tagország is megvétózhatja –, a 322. cikkre hivatkozva benyújtandó bizottsági jogszabályjavaslat megkadályozásához minősített többségre van szükség. Ez legalább 15 tagországot, és az unió lakosságának 65 százalékát jelenti – vagyis Magyarország és Lengyelország még együtt sem lenne képes megvétózi a bizottsági javaslatot, ha az átmegy az Európai Parlamenten.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!