A Siófoki Vízilabda Kft.-nél 2021. július elsején elindult a végelszámolási eljárás - vettük észre a társaság cégkivonatában.
Ez első olvasatra ugyan nem tűnik nagy horderejű eseménynek, a háttérben mégis egy sokéves történet húzódik meg. A végelszámoláshoz pedig egy olyan indok vezetett, mely nem igazán volt jellemző az elmúlt pár évben - különösen igaz ez a labdarúgásra. De kezdjük az elején, 2017 környékén!
Egy korabeli hír arra enged következtetni, hogy a siófoki lakosok már régen vágynak arra, hogy a Balaton fővárosának is legyen egy saját uszodája, miután a régit elbontották. A városvezetés azonban ezt a kormány tanuszoda-programjába bekerülve szerette volna megvalósítani - pályáztak is az első és a második körben is, sikertelenül. A kormány azonban azokat részesíti előnyben, ahol semmilyen lehetőség nincs, márpedig Siófokon ott a Galerius Fürdő, melynek kisebb medencéje alkalmas arra, hogy a kicsik megtanuljanak úszni.
A probléma azonban az, hogy a Galerius sokkal inkább élményfürdő, mint uszoda, ráadásul mára az is bezárt, így tényleg nincs semmilyen vizes létesítmény a városban. A tanuszoda-program sikertelen pályázatai után a térség országgyűlési képviselője, Witzmann Mihály 2017 tavaszán azt ajánlotta a városvezetésnek, hogy valósítsák meg a mindössze 30 százalékos önerőt igénylő TAO-támogatási rendszer keretein belül az uszodát.
A tanácsot megfogadva a siófoki önkormányzat létre is hozta a Siófoki Vízilabda Kft.-t, ám mivel TAO-pénzre önkormányzat nem pályázhat, csak sportszervezet, -egyesület, ezért alapítása után egy évvel társtulajdonos lett a cégben a Kaposvári Vízilabda Klub, amely be is nyújtotta a vonatkozó sportfejlesztési programot a Magyar Vízilabda Szövetséghez. Igaz, kicsit késlekedve, mivel a pályázat eldöntése után másfél év telt el, mire a város megkezdte a projekt előkészítését - olvasható a sonline.hu cikkében. Ekkor úgy számoltak, 2021-ben már használhatják a helyiek a létesítményt. Erre azonban belátható időn belül nem fog sor kerülni, miután a projekt finanszírozásával akadtak problémák.
Az ugyanis már az önkormányzat lapunknak adott tájékoztatásából derült ki, hogy a vízilabda szövetség ezt a programot nem okézta le. Mint írták,
"Dr. Dobos Pál, mint a Siófoki Vízilabda Kft. ügyvezető igazgatója 2020. április 30. napján kelt levelében arról tájékoztatta Siófok Város Önkormányzatát, hogy a 2020-2021. TAO év vonatkozásában a Kaposvári Vízilabda Klub nevében ismételten beadásra került a korábbi évben beszerzett tervek és építési engedély alapján a kérelem a Magyar Vízilabda Szövetség felé, hogy az uszoda beruházást engedélyezzék, programunkat hagyják jóvá. Sajnos a Magyar Vízilabda Szövetség az idei évben is elutasította ezen fejlesztésre vonatkozó kérelmet, melynek indoka az volt, hogy a jelen gazdasági helyzetben egyetlen egy sportfejlesztési programot sem hagynak jóvá, amelyik tárgyi eszköz beruházásra, ingatlan fejlesztésre vonatkozik."
Mivel belátható időn belül - pontosabban "jelen gazdasági helyzetben" - nem kaphat áldást az uszodaprojekt a TAO-rendszerben, a Kft. az alapításkori célját nem érte el és további működése esetén is bizonytalan annak elérése, így a további működése nem indokolt. Ezzel indokolta az önkormányzat a cég jogutód nélküli megszűnését.
Önkormányzati projektből állami lehet a végén
A siófoki uszoda terveit tehát nagyfokú bizonytalanság övezi, ám kérdésünkre az önkormányzat megerősítette az építésre vonatkozó szándékait:
"Siófok Város Önkormányzata elkötelezett az uszodaépítés ügyében és mindenképp meg szeretné valósítani a projektet. A Nemzeti Sportközpontok Fejlesztési Igazgatóságának lebonyolítása mellett az Úszó Nemzet Program keretében tervezi azt."
Vagyis az eredetileg állami finanszírozású projektből TAO-beruházás lett elméletileg, most pedig újra úgy áll a helyzet, hogy az állam fogja megépíteni a siófoki uszodát. A város ugyanis bekerült a járási székhelyek tanuszoda-fejlesztési programjainak a 3. körébe - tájékoztatta lapunkat az önkormányzat a hogyan továbbról.
"A projekt sikeres megvalósítása érdekében megfelelő méretű és közművesítésű területet kell biztosítani, valamint azt az állam részére átadni, akkor esélyes egy állami fenntartású uszoda épület megépítése. Jelenleg a Nemzeti Sportközpontok megbízásából egy műszaki előkészítő munka zajlik, ezzel párhuzamosan megvalósíthatósági tanulmány készül, ami aztán a projekt tényleges indításához szükséges kormány döntés alapját képezi. Korábbi tájékoztatás alapján ez a döntés a nyár végére várható."
Siófokra egy 33 méter hosszúságú uszodát terveznek, ahol 8 úszópályát lehet kijelölni.