Csütörtök dél körül szavaznak az Európai Parlamentben (EP) az Európai Bizottság, illetve az elnök, Ursula von der Leyen sorsáról, miután Gheorghe Piperea román EP-képviselő, a jobboldali Konzervatívok és Reformisták frakció tagja bizalmatlansági indítványt nyújtott be.
Egy darabig úgy tűnhetett, hogy a baloldali, az Európai Néppárttal koalícióban Von der Leyent megválasztó Szocialisták és Demokraták frakciója tartózkodni fog a szavazásnál. Ez ugyan elméletben nem veszélyeztethette volna a Bizottság túlélését, hiszen az indítványnak kétharmados többséget kellene szereznie, azonban igencsak kellemetlen helyzetbe hozta volna Von der Leyenéket, hiszen azt mutatta volna, hogy elfogyott a parlamenti többség a Bizottság mögül.
Azonban a bizottsági elnök az utolsó pillanatban üzletet kötött a baloldali frakcióval. Von der Leyen ugyanis garantálta az Európai Szociális Alap Plusz elnevezésű, többek között munkavállalói képzéseket és szociális jogokat támogató sokmilliárd eurós program továbbvitelét, amely a Szocialisták és Demokraták egyik fontos követelése volt.
A pártcsalád szóvivője ezt
„az európai emberek fontos győzelmének”
értékelte. René Repasi a német szociáldemokraták EP-frakcióvezetője pedig úgy nyilatkozott, hogy Von der Leyen végre felismerte mi is a helyzet az Európai Parlamentben a hétfői vita után, és látta, hogy lépnie kell.
„Elismerjük ezt az erőfeszítést, és a szavazatunkról szóló végső döntés során figyelembe fogjuk venni”
- mondta.
A Politico brüsszeli hírlevele szerint ez azt jelenti, hogy a Szocialisták és Demokraták többsége az indítvány ellen fog szavazni, és ez a liberális Renew frakciót is arra ösztönözte, hogy kiálljanak az általuk is megszavazott bizottság mellett.
Összességében tehát a vártnál jóval simábban szavazhatja le az indítvány az EP.
Ez nem jó hír a magyar kormány számára, amelynek tagjai az utóbbi napokban kemény szavakkal ítélték el Ursula von der Leyent, bár a Patrióták Európáért pártcsalád hivatalosan egyébként nem csatlakozott az indítványhoz, amelyet a Fidesz EP-képviselői sem írtak alá (a magyar képviselők közül egyedül Borvendég Zsuzsanna, a Mi Hazánk képviselője támogatta az indítványt).
Frissítés: az alábbi dobozra kattintva láthatja a szavazás eredményét.