Ezzel úgy tűnik, valóban megvalósul a Honvédelmi Minisztérium célja, miszerint 2025-ben Lázár János építési és közlekedési miniszter, valamint Márki-Zay Péter polgármester szülővárosában, Hódmezővásárhelyen a volt DÉMÁSZ-székházban vadonatúj katonai középiskola kapuit tárhatják ki a diákok előtt.
Érdekes tendencia, hogy miközben „Magyarország a béke pártján áll”, a kormány egyre jelentősebben vesz részt a diákok honvédelmi képzésében. 2017-ben indult a ma már több mint 100 résztvevő iskolával rendelkező Honvéd Kadét Program, idén az iskolai honvédelmi oktatás is elkezdődött, nyáron pedig katonai táborok várják a fiatalokat.
A folyamat egyik sarokköve a hódmezővásárhelyi kadétiskola is, amely úgy tűnik, hogy nagyságánál fogva a középszintű honvédelmi oktatás egyik fellegváraként fog funkcionálni.
Az uniós közbeszerzési értesítőben megjelent hirdetményben először 6200 négyzetméteres épületről volt szó, de azóta felülírták a tervet, már 14 220 négyzetméteres új kollégiumot és iskolát, valamint Innovációs Központot kell majd tető alá hoznia a nyertes kivitelezőnek. S mivel úgy tűnik, a jelentős állami forrás rendelkezésre is áll, a nyertesnek már nincs más dolga, mint a szerződéskötést követően 780 nap alatt megvalósítani a beruházást.
A július 10-én meghozott döntés után az augusztus 23-án aláírt szerződés szerint a nettó 8 597 599 931 forintos megbízást nem más, mint az Épkar Zrt. nyerte meg.
A kiírásra 9 cég pályázott, de nem részletezték a többi nyolc cég kilétét. Csak azt, hogy a bírálati szempontoknál a legalacsonyabb összegű ellenszolgáltatást vették figyelembe.
(A tervezésre kiírt 87 milliós közbeszerzésre két éve 14 cég jelentkezett, ott a Honvédelmi Minisztérium az EHH Project Zrt-vel állapodott meg.)
Hat évvel ezelőtt maga Orbán Viktor jelentette be Hódmezővásárhelyen, hogy a Modern Városok Program égisze alatt új honvéd középiskolát és kollégiumot hoznak létre a csongrádi városban. Erről egyébként még 2017-ben született megállapodás a hódmezővásárhelyi önkormányzat és a kormány között.
A kadétképzés egyébként már 2022 szeptemberében elindult a városban. Az első évfolyamosok egy vásárhelyi mezőgazdasági középiskolában kaptak helyet, de a 2023/24-es tanévtől kiürítik a Corvin szakközépiskolát, oda költöznek be a kadétok, a corvinos diákokat pedig átirányítják a Kalmár Zsigmond középiskolába – tudta meg a Népszava.
A lap májusi cikke szerint a helyiek letettek a beígért kadétiskola megépítéséről, s inkább diákokat kiszorítva „foglalnak el” egy középiskolát. Azért is aggódnak egyébként, mert a kadétiskola ügyét az érintettek afféle hadititokként kezelik, hiszen még a lapnak sem válaszolt egy illetékes sem.
Nos, ezek szerint a szerződéssel lehullt a lepel, az iskola gőzerővel készül, mégpedig egy budapesti székhelyű céggel, amely tavaly az elmúlt öt év legszebb számait produkálva 27,7 milliárd forintos árbevételt, valamint 4,4 milliárd nyereséget produkált.
Nem véletlenül, hiszen a cég tulajdonosa a Szeivolt Holding Vagyonkezelő. Szeivolt István és felesége jelenleg Magyarország 75. leggazdagabb vállalkozó családja.
A cég számtalan kormányközeli megbízása között található például az Operaház felújítása, a tatabányai multifunkcionális csarnok, a budapesti atlétikai stadion, vagy a József Attila Színház, amelyet Mészáros Lőrinc gyerekeinek a cégével, a Fejér-B.Á.L.-lal nyert el. A Mészáros-céggel való közös indulás a tendereken egyébként lassan bevett formula, régóta együtt pályáznak és dolgoznak.
A cég egyébként tavaly a Növekedési Kötvényprogramon keresztül kapott 11 milliárd forintból vásárolta meg a budapesti Rákóczi út 70. alatti R70 Office irodaházat.