4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hosszú szárnyalás után júliusban megbotlott a hazai turizmus, és mind a külföldi, mind a belföldi vendégéjszakák száma csökkent. Az egyik legfontosabb dolog, ami látszik, hogy a német ajkú vendégek elmaradtak a Balatontól.

2019. júliusban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 5,4, a belföldi vendégek által eltöltötteké 1,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyeken. Ebbe a statisztika beleérti a szállodákat, a panziókat, a kempingeket, az üdülőházakat és a közösségi szálláshelyeket. Kicsit szebb a kép, ha a szezonális és naptárhatást is figyelembe vesszük, ekkor a külföldivendég-éjszakák száma 4,5 százalékkal csökkent, a belföldivendég-éjszakák száma 0,4 százalékkal bővült.

A turizmus az utóbbi években igazi sikerágazat volt, egy-egy hónap megingástól eltekintve folyamatos bővülést mért a KSH. A mostani visszaesés viszont már csak azért is kellemetlen, mert a főszezonról beszélünk, ami nem csak a vállalkozások szintjén kiemelten fontos, de makroszinten sem elhanyagolható annak alakulása. Az pedig hab a tortán, hogy nagyjából fél éve Orbán Viktor egyik víziója az volt, hogy az idegenforgalom aránya a GDP-ben látványosan növekedjen, ami így aligha fog megvalósulni.

Visszatérve a júliusi adatokra azt azért érdemes leszögezni, hogy a kisebb vendégszám még nem vágta földhöz az ágazatban érdekelt vállalkozásokat, hiszen a díjbevételük ennek ellenére is 4,7 százalékkal emelkedett. Ez 62 milliárd forintot tett ki, ezen belül egyébként a szállásdíjbevétel 4,5 százalékkal, 40 milliárd forintra emelkedett. Miután főszezonról beszélünk, talán nem meglepő, hogy a szállodák szobakihasználtsága 71,7 százalék volt.

Érdemes alaposabban megnézni a külföldi vendégek statisztikáját, hiszen ott volt számottevő visszaesés. A vendégéjszakák felét a Budapest−Közép-Dunavidék régióban, 23 százalékát a Balatonnál töltötték a külföldi vendégek. Utóbbi első látásra nem tűnik rossznak, ha azonban azt is megnézzük, hogy egy évvel korábban a magyar tenger partján 483 ezer vendégéjszakát töltöttek el, míg idén csak 425 ezret, akkor meg is találtuk, hogy hol van a visszaesés. A gyengébb számok azért is lehetnek kellemetlenek, mert az elmúlt időben is komoly támogatásokat kaptak a régióban fejlesztő vállalkozások. Igaz, erre azt is lehet mondani, hogy „lám-lám, még több forrás kell, hogy ne fogyjon tovább a vendégszám”.

Érdemes elidőzni a külföldi vendégek összetételén él is. Ha külföldi turistáról van szó, akkor annak ellenére, hogy a budapesti belvárosban immár a „brit bulihuligánok” dominálnak, az ország egészét, és különösen a Balatont nézve még mindig messze a német ajkú (osztrák és németországi) vendégek jönnek a legnagyobb számban. Nem tisztünk a mögöttes okok feltárása, az viszont tény, hogy évről évre egyre kevesebb német jön a Plattensee-re nyaralni. A KSH 2017 júliusában még 325 ezer vendégéjszakát regisztrált a Németországból érkezők esetében, és még tavaly is meghaladta ez a szám a lélektani 300 ezres szintet. Idén a legfontosabb nyári hónapban viszont a 280 ezret sem érte el a vendégéjszakák száma. Pech, hogy az osztrákok egy éve 77 ezer vendégéjszakát töltöttek a tó partján, míg idén csak 71 ezret. Ráadásul míg egy éve a kieső német vendégeket pótolták a régióból (Csehországból, Lengyelországból) érkező turisták, addig idén ez sem történt meg. Nem véletlen, hogy az európai vendégek esetén a statisztika szerint 100 ezer vendégéjasza tűnt el. Más kontinensek esetén szerencsére sokkal kedvezőbb volt a kép, de a hiányzó európai vendégeket nem tudták pótolni.

A szakemberek dolga elemezni a helyzetet, de kívülről az látszik, hogy a minőségi turizmushoz kevésnek tűnik, amit hazánk nyújtani tud, a tömegturizmusban viszont az emelkedő munkaerőköltségek miatt romlott a versenyképességünk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!