5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a kormány meglepően optimista a keresetek idei reálérték-változását illetően, ezzel az állásponttal nem mindenki azonosul.

Meglepően rossz hírt közölt csütörtökön reggel a Központi Statisztikai Hivatal. Mint arról az Mfor is beszámolt, a júniusi reálkeresetek a hatodik havi 20,1 százalékos éves infláció alapján 3,4 százalékkal csökkentek, szemben a májusi 3 százalékos mínusszal. Ami a főbb adatokat illeti:

  • a bruttó átlagkereset 566 800 forint volt, 16 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt,
  • a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 376 900 forint,
  • a bruttó medián átlagkereset pedig 450 ezer forint.

Optimista a kormány

Noha júniusban 3,4 százalékkal csökkentek a reálkeresetek, mely nagyobb mínusz a májusban regisztráltnál, a Nagy Márton vezette Gazdaságfejlesztési Minisztérium optimista. Közleményében kifejti: „júliusban megállhat a reálbércsökkenés, a fizetések vásárlóereje pedig augusztustól újra növekedhet, ezáltal a bérek 2023-ban összességében megőrizhetik reálértéküket" (utóbbi várakozást több elemző sem tudja osztani; éves viszonylatban ugyanis kisebb reálbér-csökkenést várnak - a szerk.).

Nagy Mártonék szerint az, hogy az idei évben megőrizhetik reálértéküket a fizetések, megteremti a lehetőséget ahhoz, hogy éves szinten visszaállítható legyen az átlagosan 5 százalék feletti reálbér-növekedési ütem.

Csak óvatosan!

Beszédes a mediánbér alakulása - hívja fel erre a figyelmet Virovácz Péter, az ING vezető elemzője. A bruttó mediánbér növekedési üteme is lassult májushoz képest a maga 15,6 százalékával. Az adatokból arra lehet következtetni, hogy a bónuszkifizetések az előző időszakhoz képest erőteljesebben alakulhattak, főleg az alacsonyabb keresetűek körében.

Ezt a képet erősíti, hogy miközben a vállalati szektorban érdemben lassult a bérkiáramlás növekedése, addig a közszférában erősödött az előző hónaphoz képest. Vélhetően tehát elsősorban az állami szektor júniusi egyszeri kifizetései tudták megemelni a teljeskörű átlag- és mediánbért, miközben a rendszeres kifizetések emelkedése jelentősebben fékeződött.

A vállalati szféra bérdinamikájának lassulása mögött vélhetően az összetételhatás is meghúzódik. Az idénymunkások számának növekedése lefelé húzza a nemzetgazdasági átlagbért, de sok esetben még az érintett szektorok átlagbér-statisztikáit. Ez látható a mezőgazdaság területén és a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás ágazatban is. De némileg lassult a bérdinamika az ipari szegmensben is - jegyzi meg az elemző.

Ami a reálbérek alakulását illeti, Virovácz Péter szerint is nyár végére, de legkésőbb szeptemberre visszatér a reálbér-növekedés. Azonban mindenkit óva intene attól, hogy erre alapozva bárki is a fogyasztás gyors helyreállásával számoljon, hiszen a lakosság jelentős része az elmúlt másfél évben felélte a megtakarításai nagy részét. Emellett az infláció továbbra is a kívánatosnál jóval magasabb és a lakossági bizalmi index is egy évtizedes mélyponton van.

Mindezek aligha azt jelzik, hogy pusztán azért, mert egy statisztikai érték negatívból pozitívba vált, a háztartások elkezdenek nagymértékben fogyasztani.

Béremeléssel a munkaerő megtartásáért

A meghatározó trend továbbra is az erőteljes bérnövekedési ütem a hazai munkaerőpiacon, így láthatóan továbbra is reagálnak az inflációs folyamatokra a vállalatok a munkaerő megtartása érdekében - írja kommentárjában Horváth András, az MBH Bank vezető elemzője. A reálgazdasági környezet lassulásával, illetve az erőteljes kamatemelések miatt elméletileg némi lassulást mutathatna a folyamat, de láthatóan a kiemelten feszes munkaerőpiac és az alacsony munkanélküliség továbbra is indukálja a bérversenyt. A tavalyi 17,6 százalékos bérnövekedési ütem után így idén a bérminimum-emelkedések segítségével 15 százalékot elérő lehet e dinamika, míg jövőre 8,5 százalékos lehet a béremelkedés, amit a minimálbér-tárgyalások még befolyásolhatnak.

Nem ér annyit a fizetés, mint tavaly. Forrás: Pixabay
Nem ér annyit a fizetés, mint tavaly. Forrás: Pixabay

Az elemző szerint az idei év egészében a minimálbéremeléseknek és az alap bérdinamikának köszönhetően még a prognosztizált erőteljes inflációt figyelembe véve is 1,8 százalékos éves átlagos nettó reálbércsökkenéssel kell számolni a jelenlegi folyamatok alapján. Ám mivel az infláció az év második felében további látványos csökkenésnek indul, augusztustól kezdve már pozitív számot mutathat a reálbér változása.

Nincs ár-bér spirál

Regős Gábor, a Makronóm Intézet elemzője szerint az, hogy 3,4 százalékkal csökkentek a reálkeresetek, azt mutatja, hogy ár-bér spirálról továbbra sem beszélhetünk. Ennek ugyanis előfeltétele lenne, hogy a bérek emelkedése okozza az inflációt, ami kizárja a reálbér-csökkenést. A lapunkhoz eljuttatott elemzésében Regős megjegyzi: az a legvalószínűbb, hogy a reálbérek szeptemberben vagy esetleg augusztusban indulnak növekedésnek éves összehasonlításban. A versenyszféra esetében ez azonban akár már júliusban bekövetkezhet.

Fontos hangsúlyozni, hogy a reálbérek növekvő pályára állítása kiemelkedő fontosságú a fogyasztás beindítása szempontjából, itt pedig a nagyobb feladat a közszféra esetében látható. Szerinte azonban kérdés, hogy a költségvetésen belül sikerül-e erre átcsoportosítással fedezetet találni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!