3p

Hiába hirdettek száz százalékban támogatott pályázatokat a napelemekre, a kormányzati késlekedés és a megemelkedett kiviteli költségek százezres nagyságrendű pluszkiadást róttak a nyertes pályázókra. A kancelláriaminiszter korábban elismerte, hogy a csúszás az állam hibája, viszont az okozott kár kompenzálására most sem kaptak ígéretet a pórul járt családok.

Bár a napelempályázatok nyerteseit elkezdték kifizetni, nem született olyan kormánydöntés, amely kompenzálná az elvileg 100 százalékban támogatott pályázatok kiutalásának kormányzati késlekedése miatt megemelkedett kivitelezési költségeket – ismerte el az Mfor.hu érdeklődésére a szombati Kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter.

A miniszter közölte, hogy „az itt felmerült párbeszédnek is köszönhetően” 6300 pályázó jutott hozzá összesen 10,8 milliárd forinthoz, az ehhez nyújtott segítséget pedig meg is köszönte. (Szívesen, máskor is! Egyébként a legfrissebb adatok szerint az RRF-6.2 kódjelen futó pályázatokra eddig 6655 alkalommal fizettek ki összesen 11 milliárd 615 millió forintot – a szerk.)

A pályázatokat elkezdték kifizetni, de a többletköltségeket egyelőre nem kompenzálja a kabinet. Fotó: Kovács Tamás / MTI
A pályázatokat elkezdték kifizetni, de a többletköltségeket egyelőre nem kompenzálja a kabinet. Fotó: Kovács Tamás / MTI

A kifizetéseket azok után kezdték folyósítani, hogy lapunk rámutatott, a nyertes pályázatok pénzeinek folyósítása annak ellenére sem kezdődött meg a tavalyi év végéig, hogy arra korábban a kancelláriaminiszter ígéretet tett.

A miniszter az ezt firtató újságírói kérdésekre a januári Kormányinfón meglehetősen nyílt önkritikával válaszolt, az ATV érdeklődésére például így felelt:

„Nem lehet vitatni azt, hogy itt a hiba az állam oldalán van.”

Arra a kérdésünkre, hogy miután a miniszter elismerte az állam közigazgatási felelősségét, miért nem vállalja az anyagi felelősséget, Gulyás Gergely egyetértett azzal, hogy

„megnehezítették azoknak a helyzetét az áremelkedések miatt, akik ezt igénybe vették”,

ám mivel konkrét határidőt nem szabtak ezekre a beruházásokra, ezért – vélte – a közigazgatási jogkörben okozott kár nem áll fenn. Arra a felvetésünkre, hogy a szerződésekben (támogatói okiratokban) a beruházásra egyes mérföldköveket rögzítettek határidővel, a miniszter úgy válaszolt, „ha van egyáltalán ilyen, akkor ez néhány tucat eset lehet csak”.

Lapunk tárta fel elsőként, hogy a 2021 végén meghirdetett napelempályázatokkal óriási gondok vannak, a 2022 tavaszán benyújtott, majd nyáron elbírált pályázatok nyerteseit nem fizették ki, viszont ezzel párhuzamosan megdrágultak az ilyen alternatív energiaforrások költségei. Így az elvileg teljes egészeben uniós forrásból finanszírozott energiatermelők a szerződéses áron már nem voltak kivitelezhetők.

Reménykedésre ad okot, hogy míg korábbi, hasonló kérdésünkre a miniszter kizárta, a családok felmerült többletköltségét az állam átvállalná, most az „ilyen döntés nem született” formával hagyta nyitva a kérdést.

Az érintett részt a szombati Kormányinfóról készült videóban 1:31:39-től tekinthetik meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!