Mi a gond a zsírral?
Alapvetően a zsír nem egy káros élelmiszer, ha - és itt jön a lényeg - aktív életmódot folytatunk, és mozgunk annyit, hogy a bevitt kalóriákat elégetjük. Sajnos azonban a magyar lakosság nagy részére nem ez a jellemző, ezért is vált mára népbetegséggé az elhízás. Márpedig a zsírnak igen magas a kalóriatartalma, ezért akinek alapból súlyproblémái vannak, ráadásul nem sportol, annak a zsírokban gazdag étrend csak tovább ront az egészségén.
A dietetikusok álláspontja szerint a növényi olajok egészségesebb alternatívái a zsíroknak, ám nem szükséges teljesen száműzni az étrendből. Az állati eredetű ételek nagy része önmagában is tartalmaz zsírt, így ezekkel rejtett formában ugyan, de ki is elégítjük szervezetünk zsírigényének nagy részét.
Mit egyen, ha túlsúlyos, vagy odafigyel az étkezésére?
Akik súlyproblémákkal küzdenek, azoknál többnyire jelen van a magas koleszterinszint is. Ám jó, ha tudja: kizárólag az állati eredetű élelmiszerek tartalmaznak koleszterint, így számukra különösen ajánlott a zsírok helyett a növényi olajok fogyasztása!
Persze a mai túlhajszolt életvitelben közel sem egyszerű minden nap friss és egészséges ételeket főzni. Ám ha ennek ellenére is oda akar figyelni étkezésére, akkor jó alternatíva lehet egy ételkiszállítással foglalkozó cégtől, például az Interfoodtól megrendelni ebédjét, hiszen a napi ajánlatok között mindig talál diétás fogásokat is.
Milyen növényi olajok léteznek, és melyik a legjobb?
Erre nincs egyértelmű válasz, mindenkinek magának kell megtalálni a számára legjobbat.
Bár sokan a napraforgóolajat részesítik előnyben, azonban az egészséges életmód hívei előszeretettel használnak helyette például olíva-, kukorica-, tökmag-, szezám- vagy szójaolajat. Persze nem hagyhatjuk ki a felsorolásból a fitness ipar által magasztalt szuperélelmiszert, a kókuszolajat sem.
Bár ezeknek az olajoknak a funkciója ugyanaz, azonban mégis különböznek ízükben, illatukban, sűrűségükben. Nem érdemes tehát leragadni egyiknél sem, bátran használja őket felváltva!
Az egészséges életmóddal foglalkozó szakértők nem győzik hangsúlyozni, mennyire fontos a változatosság. Ha odafigyel az ételei minőségére, emellett igyekszik minél többféle élelmiszert minél változatosabb formában fogyasztani, azzal máris sokat tesz az egészségéért.