A járvány miatt megtorpanás látszik a gazdasági mutatóknál, melyet a KSH héten megjelenő, legfrissebb foglalkoztatási jelentése is meg fog erősíteni. Ezért különböző intézkedéseket hozott a kormány, mert ha munka van, minden van – jelentette ki Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai miniszterhelyettes az operatív törzs mai tájékoztatóján.
Az aktuális bértámogatási adatok szerint 125 853 fő igényelte munkáltatójával közösen a támogatást. Akiknek a veszélyhelyzet kihirdetése óta csökkenteni kellett a munkaidejét, azok nem csak a részmunkaidejükre kapják a támogatást, ami havonta több, mint 100 ezer forint is lehet.
A kutatási-fejlesztési szektorból bérfejlesztési támogatást 10135 mérnök és kutató igényelte meg eddig.
„Amennyi munkahelyet elpusztított a járvány, annyit létre is hozunk" - mondta az államtitkár.
A munkahelyteremtő bértámogatás kapcsán 80 milliárd forint keretösszegből 70 ezer regisztrált munkakereső kap támogatást. Újdonság az 50 milliárd forintos új pályázati felhívás, amely a vállalkozások hatékonyságának növelésén és az új munkahelyek megteremtésén túl azt is szolgálja, hogy csúcstechnológiát valósíthassanak meg, illetve hogy zöldekké váljanak.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium versenyképességi programjára 625 pályázat érkezett, mely 111 ezer munkahelyet véd meg. Így a kormány több mint 1 millió ember számára nyújtott eddig támogatást gazdaságvédelmi programjaival.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy a kormány nem engedheti meg, hogy ebben a speciális helyzetben külföldi cégek tulajdont szerezzenek magyar cégekben, nehogy háttérbe szoruljanak a magyar érdekek a könnyű haszonnal szemben. Ezért alkották meg azt a kormányrendeletet, amely szerint 2020 végéig csak miniszteri engedélyezéssel szerezhetnek külföldiek tulajdoni részt magyar vállalatokban.
Tehát a szándékot be kell jelenteni az ITM-miniszternek, akinek 45 napja van engedélyezni vagy megtiltani azt. Mindez a vegyi szektorra, az egészségügyre, a védelmi iparra és az élelmiszergazdaságra érvényes. Ilyen intézkedések vannak Európa más országaiban is – tette hozzá Schanda Tamás, valamint kijelentette, hogy azonnal elérhetővé tesznek 3 milliárd forintos keretet a járvánnyal kapcsolatos projektek finanszírozására.
Szerinte mindez segít önellátóvá tenni a magyar egészségügyi védekezést, segít létrehozni jelzőrendszereket például az átfertőzöttségről, és segít felkészülni a jövőbeli hasonló helyzetekre.
Az aktív betegek száma 1436 fő, 15-tel nőtt tegnap óta, 499 fő hunyt el, az elmúlt napon 8-an haltak meg. 41 százalék a budapesti, 59 százalék a vidéki fertőzött – tájékoztatott Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos. 436 főt kezelnek kórházban, 27-en lélegeztetőgépen vannak. Az arányok változnak, a gyógyultak száma napok óta jóval magasabb, mint a fertőzöttek száma. A legfertőzöttebb területek: Budapest, Pest megye, Zala megye, Komárom-Esztergom megye, Fejér megye.
A legnagyobb kihívás, hogy a zárt közösségekből eltűnjön a vírus, ezért folytatódik az idősotthonok szűrővizsgálata. Továbbra is 33 intézmény érintett, tehát nem nő a számuk. Eddig 141 ápoló, s 886 fő gondozott volt pozitív, s 115 fő halt meg közülük ezekből az intézményekből.
Kiss Róbert rendőr alezredes, az operatív törzs központi ügyeletének munkatársa elmondta, hogy ma délután a kormány az országgyűlés elé terjeszti a különleges jogrend elrendelésének visszavonását, amely tartalmazni fogja azt is, hogy a járványügyi készenlét miatt melyek azok a rendelkezések, amit továbbra is életben kell tartani.
Ma újabb egyéni védőeszközöket szállítanak ki 30 vidéki kórházba.
Jelenleg 929 főt tudnak ellenőrízni elektronikusan a házi karanténban, s még mindig több mint 11 ezer ember van otthonába rendelve. Az elmúlt 24 órában már csak 13 esetben kellett intézkedni.
Csak egészséges nagyszülő menjen az óvodába az unokáért – hangzott el újságírói kérdésre.
- Hétről-hétre újabb egészségügyi ellátások kerülnek vissza a vérkeringésbe, ezért folyamatosan vizsgálják, mikor kerülnek vissza újabb ágykapacitások az ellátásba
- Tegnap és tegnapelőtt magasabb volt a halálozási arány az elmúlt napokhoz képest, de nem adtak választ arra, hogy mi lehet ennek az oka
- A kórházaknál ne álljanak sorba, telefonon jelentkezzen be mindenki
- Május 22-től a szlovák állampolgárok beléphetnek Magyarországra, de csak 24 óráig tartózkodhatnak itt