A fertőzöttek 30 százaléka a 70 évnél idősebbek közül kerül ki, és ugyan ennyien az 50-70 év közöttiekből – jelentette ki Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos a mai tájékoztatón. 1652 fertőzöttet tartanak nyilván, 142 fő meghalt, de már 199 fő gyógyult meg a betegségből, miközben közel 40000 mintavétel történt az ország nyolc laboratóriumában.
A betegek 60 százaléka Budapesten található, a fővárost Fejér megye követi a listában. 722 főt ápolnak felnőttként, 7 gyermek van még kórházban, tehát nő a kórházi kezelésben részesülők száma. 60 főt lélegeztetőgéppel kezelnek, ezért szükségesek a további kórházi felkészülések.
„Nagyon bizakodóak vagyunk, mert a Pesti úti idősotthont leszámítva nincs máshol gócpont, és csak fokozatos, tendenciózus növekedés tapasztalható, de nincs berobbanás” – mondta az országos tisztifőorvos.
Jelenleg 11 idősotthon érintett, két intézményben van nagyobb számú fertőzött: a Pesti úti és a Rózsa úti idősotthonban. A visszabocsátásról szólva elmondta, hogy ha kórházba kerül valaki az idősotthonból, a gyógyulását követően az az optimális, ha két, 48 órán belüli negatív tesztet tudnak csinálni még ott, s akkor visszafogadható a szociális intézménybe a lakó. Ha nem kerülhet erre sor, mert például sürgősen kell az ágy, vagy nem igényel kórházi ápolást az illető, akkor is elbocsátható, de akkor feltétlenül szükséges a 14 napos elkülönítés. Sokszor a kórházakban van is erre mód.
A Szent László Kórházában több iráni fertőzöttet láttak el a járvány kezdetén, közülük 11 főnél határoztak úgy, hogy ma kitoloncolják őket Magyarországról – kezdte beszámolóját a friss eseményekről Kiss Róbert rendőralezredes, az operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa. Tegnap egy fő megszökött közülük, akinek feltételezett helyét a Terrorelhárító Központ munkatársai beazonosítottak, majd elfogták és az Idegenrendészeti Hatóság elé állították.
Tegnap Szombathelyen tömeges kijárási korlátozási elleni szabályszegés történt. Egy zöldhulladék tároló kigyulladt, ami miatt nagyon sok katasztrófaturista lepte el a környéket, szinte megbénítva a forgalmat is.
Az elmúlt időszakban több kórházparancsnok jelzett hiányosságot, ezért holnap a Waberers Logisztikai Kft. ismét szállít intézményekbe védőeszközöket. Három kórháznál büntetőeljárást is indítottak különböző fogyóeszközök eltűnése miatt.
19837 szabálysértés miatt rendőri intézkedés történt eddig összesen, melyből 11166 figyelmeztetés, 4465 helyszíni bírság. Budapesten az elmúlt 24 órában 441 intézkedés történt, 79 fővel szemben feljelentést alkalmaztak. A hatósági házi karantén száma csökkenő tendenciát mutat.
„Vizsgáljuk, hogy folyamatos volt-e az orvosi ellátás a Pesti úti idősotthonban” – mondta az országos tisztifőorvos újságírói kérdésre válaszolva.
- Nem jellemző, hogy egyre fiatalabb és krónikus betegségek nélküli embereket érintene a koronavírus miatti halálozás.
- Az átlagos lappangási idő 5-6 nap, a betegség maximális időtartama 14 nap ezzel együtt.
- Magán idősotthonokra ugyanúgy érvényes az elrendelt ellenőrzés.
- A textilmaszkokat minden egyes használat után érdemes fertőtleníteni.
- Az alacsony fertőzöttségi szám jelentheti azt, hogy időben vezették be a korlátozó intézkedéseket, de jelentheti azt is, hogy a szigorításokat felelősen betartják sokan, s azt is, hogy sikerült a hatóságoknak kordában tartani a járványt.
- Hajléktalanszállók: az egyik fővárosi intézményből kórházba vittek egy hajléktalant koronavírusos tünetek miatt. Kontaktuskutatás miatt három főre derült fény, a fertőtlenítést már kezdeményezték.
- Több intézmény kapott felmentést a koronavírusos betegek ellátása alól, például az Onkológiai Intézet is, mert ezeken a helyeken speciális egészségügyi ellátás folyik.
- Javító intézetben, vagy más gyermekeket ellátó szociális intézményben nincs fertőzött.
- Újra nyitott több szolárium: minden vendég után fertőtlenítenek békeidőben is, ezért nem hordoznak többletkockázatot.